Návrh na zmenu názvu predostrela počas zasadnutia mestského zastupiteľstva starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a stretol sa s pozitívnym ohlasom.
Mestské zastupiteľstvo sa s návrhom stotožnilo aj preto, že sa na mieste už nachádza pamätník vzniku Československej republiky aj socha Masaryka. „Poslanci návrh schválili už v uplynulom období a s myšlienkou sa stotožňuje aj magistrát,“ povedal hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
A prečo sa rozhodli pomenovať ho po Masarykovi? Prvého prezidenta Československej republiky prezývali aj tatíček národa, ktorý sa preslávil nielen politickým rozhľadom, ale aj originálnymi myšlienkami. „Bol filozof, veľmi rozhľadený človek a pomáhal v odboji počas prvej svetovej vojny diplomaticky riešiť otázku nástupníckych štátov po rozpade monarchie,“ vysvetlila etnologička Katarína Nádaská.
Podľa nej je miesto zaujímavé nielen kvôli budove Prírodovedeckého múzea, ale aj vzhľadom na rieku Dunaj, symbolizujúcu spojenie národov, pretože tečie cez krajiny, ktoré boli súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie. „Neďaleko je aj socha Štefánika, takže dvaja veľkí politici sú na rovnakej strane nábrežia. Čo sa týka námestia, je síce malé, ale na vzhľad veľmi príjemné miesto, ktoré otvára cestu na časť Dunajskej promenády. Ústi priamo do parčíka, v ktorom sa dá posedieť a zrelaxovať,“ povedala Nádaská.
Po Tomášovi G. Masarykovi zatiaľ nemáme v hlavnom meste pomenované žiadne verejné priestranstvo. „Česká metropola má po M. R. Štefánikovi ako čelnej postave vzniku Československej republiky pomenované námestie a sochu. U nás bude v zmysle návrhu predloženého materiálu premenované od 15. júna 2019,“ uzavrel hovorca mesta.
Tomáš Garrigue Masaryk
- * 7. marec 1850, Hodonín - † 14. september 1937, Lány
- Československý filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár
- So Štefánikom a Benešom boli vrcholnými predstaviteľmi Československej národnej rady (13. február 1916 - 14. október 1918)
- Prvý prezident ČSR (14. november 1918 - 14. december 1935)