V januári 1959 sa skupina 10 študentov vrátane dvoch mladých žien vydala na dlhú túru v pohorí Ural. Ich cieľom bolo získať najnáročnejší turistický odznak. Jeden mal zdravotné problémy a musel sa predčasne vrátiť - to mu zachránilo život. Noc z 1. na 2. februára 1959 totiž bola pre jeho druhov posledná.
Hľadať ich začali až vtedy, keď sa dlho nevracali. Pátracie tímy našli mŕtve telá časti skupiny po štyroch týždňoch. Štyri telá našli až o štyri mesiace neskôr. Ukázalo sa, že niečo ich uprostred noci prinútilo opustiť stan, ktorý si postavili na svahu kopca, ktorý v miestnom jazyku nesie meno Mŕtva hora. Nezdržiavali sa ani otváraním stanu, nožmi vyrezali diery v stenách a utiekli von.
Niektorí mali na sebe iba spodnú bielizeň a ponožky napriek tomu, že husto snežilo a bolo -20 ºC. V takomto stave utekali dolu svahom do 1,5 km vzdialeného lesa. Tam sa pokúsili rozložiť oheň, časť pred niečím vyliezla na stromy. Takto našli pátrači päť ľudí zamrznutých na kraji lesíka alebo na svahu medzi stanom a lesom.
Omnoho desivejší bol nález zvyšných štyroch. Tí si na seba vzali oblečenie mŕtvych priateľov a stiahli sa do rokliny hlbšie v lese. Tam ich zafúkal sneh a našli ich až na jar. Príčinou ich smrti však nebol mráz. Jeden mal rozdrvenú lebku a dvaja hrudník. Kosti boli síce polámané, ale na povrchu tiel neboli žiadne zranenia. Štvrtej obeti chýbala časť tváre.
Nové vyšetrovanie
Objavil sa celý rad teórií, čo sa v osudnú noc na Mŕtvej hore stalo. Na príkaz zhora však vyšetrovanie veľmi rýchlo uzavreli s tým, že turisti sa stali obeťou neznámej prírodnej sily. Priesmyk, v ktorom zahynuli, nazvali po vodcovi skupiny Igorovi Ďatlovovi. Po uplynutí 60 rokov sa ruská vláda rozhodla prípad otvoriť. „Príbuzní, médiá aj verejnosť stále žiadajú, aby sme zistili pravdu a neskrývali pred nimi žiadne podozrenia,“ povedal hovorca prokuratúry Alexander Kurennoj.
Možné príčíny
Lavína: Mohla ich vyhnať zo stanu, v oblasti sa však žiadne nevyskytujú a nenašli sa po nej stopy.
Ultrazvuk: Vietor fúkajúci cez horské hrebene vydával ultrazvuk, ktorý ovplyvnil psychiku obetí.
Vojenské testy: Svedkovia videli v tú noc na oblohe oranžové záblesky. Sovietska armáda tam údajne testovala vzdušné míny. Ich výbuchy vyplašili turistov a vyhnali ich von. Vnútorné zranenia niektorých obetí by zodpovedali účinkom tlakovej vlny.
Yeti: Objavili sa aj šialené teórie o útoku mýtickej bytosti, no opäť tam neboli stopy.
Špionáž: Všetci študenti mali 20 až 24 rokov okrem jedného. Semjon Zolotarjov mal 38 a zrejme používal falošnú identitu. Mohol byť zapletený do špionážnych aktivít a ostatných odstránili ako neželaných svedkov?