Jeho prechodcom bolo vyššie katolícke gymnázium, neskôr sa škola stala prvou, kde sa začalo učiť v slovenskom jazyku. Lavice legendárnej školy odvtedy dralo obrovské množstvo študentov, medzi inými aj známi spisovatelia, lekári, umelci a športovci. Nový Čas našiel nasledovateľov nadaných poslucháčov a ich vzory.
Gymnázium vzniklo v roku 1919 ako nástupnícka škola Štátneho maďarského kráľovského katolíckeho gymnázia so sídlom v Banskej Bystrici. Za storočie vychovala množstvo známych osobností - napríklad spisovateľov a publicistov Gustáva Kazimíra Zechentera-Laskomerského, Svetozára Hurbana Vajanského či Jozefa Gregora Tajovského. V súčasnosti k nim pribudli ďalšie známe mená, ako sú hokejoví reprezentanti Vlado Országh, Michal Handzuš, Peter Budaj či speváčka Jana Kirschner.
„Veríme, že bohatá história bude pre nás silným impulzom, ktorý Gymnázium A. Sládkoviča dovedie do veľkolepej budúcnosti,“ uviedla riaditeľka školy Iveta Onušková. Oslavy storočnice vyvrcholili v týchto dňoch slávnostnou akadémiou.
Najznámejší študenti
G. K. Zechenter (spisovateľ, 1824 - 1908), S. H. Vajanský (spisovateľ, 1847 - 1916), J. G. Tajovský (spisovateľ, 1874 - 1940), J. Murgaš (vynálezca, 1864 - 1929), F. Urbánek (spisovateľ, 1858 - 1934), J. Vlček (literárny historik, 1860 - 1930), zo súčasníkov hokejisti V. Országh, M. Handzuš a P. Budaj či speváčka J. Kirschner.
Pracoval na chirurgickom oddelení v OÚNZ Bratislava-vidiek a v bratislavskom Ružinove na klinike plastickej chirurgie. Po zahraničných stážach pôsobil ako manažér a riaditeľ obchodných spoločností v oblasti zdravotníctva.
Chcem študovať medicínu, psychiatriu. Pán Frajt ma nadchol svojou všestrannosťou. Podieľal som sa aj na zavedení štúdia sexuálnej výchovy v školách.
Začínal v DJGT vo Zvolene. V roku 1962 prijal angažmán do SND, kde pôsobil do r. 1996. Popri divadle hral vo filmoch, televízii aj v rozhlase. Je autorom scenárov aj režisérom. Venuje sa tiež dabingu a umeleckému prednesu. Učí aj na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.