Nápadom sa inšpiroval v Prahe a nová inštitúcia má zamestnať dokopy 50 ľudí. Zatiaľ čo tridsiatka z nich budú zamestnanci magistrátu, Vallo plánuje vytvoriť 20 nových pracovných miest. Koľko nový inštitút bude stať a prečo sa niektorým jeho nápad nepozdáva?
Hlavné mesto sa možno konečne dočká odbornejšieho prístupu k problematikám, s ktorými sa už dlho borí. Úlohou tejto inštitúcie bude vypracovanie štúdií či strategického a územného plánovania. Po štvrtkovom rokovaní odklepli návrh na vznik Metropolitnej inštitúcie, ktorú využívajú aj viaceré svetové metropoly ako Praha, Paríž či Amsterdam.
Podľa hovorcu inštitútu v Prahe Mareka Váchu, by malo hlavné mesto z dlhodobého hľadiska obrovský problém, ak by takúto inštitúciu nezaložilo. „Tým, že ju mesto má, predchádza viacerým problémom do budúcna. Aj my sme zo začiatku bojovali s viacerými nedostatkami, ktoré sa neskôr vyriešili,“ dodal Vácha. Mesto má, napríklad, nedostatok bytov, čo by mal nový inštitút zmeniť. „Nemali sme stavebné predpisy, dokumenty ani územné plány. Teraz ich už máme,“ povedal Vácha.
Zároveň dodal, že pražský inštitút predovšetkým spracováva a koordinuje dokumenty v oblasti strategického a územného plánovania a rozvoja verejného priestoru.
Združenie expertov
„Inštitúcia bude analyzovať dáta ako podklady na prípravu rozhodnutí. Od magistrátu preberie niektoré dôležité funkcie, ktoré zastrešuje útvar hlavného architekta,“ povedal Matúš Vallo. Zároveň dodal, že svoje rady chce okrem 30 súčasných zamestnancov rozšíriť o 20 nových pracovných miest.
„Pôjde predovšetkým o pozície expertov, ktoré v organizačnej štruktúre absentujú,“ dodal Vallo. Otázne je, či bude musieť primátor siahnuť kvôli novým pracovným miestam hlbšie do vrecka. „Všetky náklady na vznik Metropolitného inštitútu budú predložené v návrhu r o z p o č t u mesta na rok 2019. Indikatívny dopad na rozpočet je asi 560-tisíc na mzdové náklady a technické zabezpečenie,“ dodal primátor.
Nie všetci súhlasia
Nie všetkým starostom mestských častí sa však tento plán pozdáva. Máta ich najmä otázka, ako primátor získa prostriedky, ktorými by dokázal financovať chod tejto inštitúcie. „Nevieme, čo nás to bude stáť. Poslancov by mal zaujímať dopad na mestský rozpočet, ktorý ešte nebol schválený. Je potrebné si uvedomiť, že prichádza obdobie recesie,“ povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.
Čo plánuje inštitút zmeniť?
Začiatok: od 1. 4. 2019
Predpoklad: 50 zamestnancov
Náklady: 560 000 eur
- príprava podmienok architektonických súťaží pre Námestie SNP, Kamenné námestie a kúpele Grössling
- strategické a územné plánovanie
- venovať sa bude aj dátovej politike, monitoringu, inováciám a vzdelávaniu verejnosti