"Ak však ešte treba niečo doladiť alebo aspoň na poslednú chvíľu zachrániť torzo sebavedomia, mám pre vás jedinú, skutočne úprimnú a bezpečnú radu - choďte každý večer spať hladná, aby ste sa tešili na raňajky," myslí si odborník na výživu Igor Bukovský. Najprv by si však ženy mali overiť, či si omylom neskúšajú plavky staršej dcéry, dodal s úsmevom.
Zmena spôsobu stravovania a života, zmena postoja k jedlu, k sebe samému a k celému svetu je základom účinného chudnutia. Podľa Bukovského však neexistuje univerzálny návod. Ak by ho niekto naozaj poznal, Bill Gates by už dávno nebol najbohatším človekom našej planéty, myslí si. Za zásadnú chybu v stravovaní považuje samotné stravovanie a postoj ľudí k jedlu. "Odmalička sme vychovávaní k tomu, že jedlo je za odmenu, aj na uvoľnenie stresu. To je podľa mňa jedna z hlavných príčin obezity, ktorú sa potom väčšina ľudí pokúša vyriešiť instantne – diétou," podotkol Bukovský.
Väčšina diét tak spoľahlivo dokáže vyvolať vnútorné napätie a postupne rozbiť sebadôveru. Diéty môžu pomôcť, ale je takmer nevyhnutné, aby ich človek absolvoval pod dohľadom lekára alebo aspoň po konzultácii s ním. Inak môžu ublížiť narušením rovnováhy vnútorného prostredia vrátane hormonálnych systémov a veľmi často sú príčinou jo-jo efektu. Človek to nikdy dopredu nevie odhadnúť, takže každá diéta nesie v sebe toto riziko. "Najhorším dôsledkom diét sú rany na duši a rozpadnuté sebavedomie," dodal Bukovský. Princíp diét, ktoré sú postavené na určitom zložení a kombinácií jedál, je rovnaký. Ich dodržiavanie prechodne obmedzuje kalorický príjem, a to môže vyvolať úbytok hmotnosti. Podľa neho však človek, ktorý nemá možnosť presne sledovať zloženie tela, hmotnosť (nie percento) telesného tuku a segmentačnú analýzu (podiel tuku v jednotlivých častiach tela), v skutočnosti nevie, či redukciu hmotnosti spôsobil úbytok tukového tkaniva alebo vody.
Ako zhodnotil, raňajky sú jednou z najhlavnejších zložiek správneho stravovania. Po nočnom spánku dodávajú telu energiu a štartujú metabolizmus, podporujú mentálnu výkonnosť a zlepšujú náladu, chránia pred cukrovkou a ischemickou chorobou srdca, znižujú riziko vzniku žlčových kameňov a zlepšujú kontrolu hmotnosti a znižujú riziko obezity.
Ak sa už rozhodnete pre diétu, počas nej sú najvhodnejšie potraviny s nízkym glykemickým indexom, nízkym obsahom tuku a nízkou energetickou denzitou (to znamená najmä potraviny s veľkým obsahom vody). Tehotné ženy, ktoré nechcú nadmerne pribrať, by mali jesť potraviny, ktoré obsahujú látky potrebné pre ženu a jej plod a súčasne by sa mali naučiť, ako sa chrániť pred psychogénnym jedením, to znamená nejesť vtedy, keď "nie som hladná, ale mám na niečo chuť". V lete sú najvhodnejšie potraviny, ktoré majú najviac vitamínov, minerálov, fytochemikálií a vody, to znamená všetky dostupné druhy ovocia a zeleniny.
21.06.2008 10:49
Bukovský: Príprava na plavky začína 23. decembra
1
Galéria >
Otvoriť galériu
Archív
Zdroj: archív
BRATISLAVA - Príprava na plavkovú sezónu sa začína 23. decembra predchádzajúceho roka.