Ako v tlačovej správe uviedla Silvia Keratová z tlačového odboru rezortu vnútra, ide o nový druh štátnej služby, ktorá umožní už v služobnom pomere získať policajné vzdelanie mladým ľuďom bezprostredne po získaní maturity. "Policajt bude kadetom počas štúdia na strednej odbornej škole Policajného zboru v trvaní 12 mesiacov. Po jeho úspešnom ukončení maturitou a zložením služobnej prísahy, bude zaradený do výkonu služby priamo na policajnom útvare," priblížila.
Ako uviedla, po zvýšení vekovej hranice prijatia od 21 rokov prišli o skupinu mladých záujemcov. "Potrebovali sme však získať zrelších a stabilnejších uchádzačov a predísť často sa vyskytujúcej fluktuácii mladých policajtov. Zavedením civilného pomaturitného štúdia sme sa snažili prilákať mladých perspektívnych maturantov, ktorým sme však mohli ponúknuť len bezplatné vzdelanie a tiež ubytovanie a stravovanie. Policajtmi sa mohli stať až po ukončení štúdia a úspešnom zvládnutí prijímacieho konania k polícií. Takto pripravení absolventi mohli byť ihneď zaradení do výkonu služby. V súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia," uviedla. Kadeti budú už po prijatí príslušníkmi Policajného zboru a budú povolaní na štúdium. Kadeti, na rozdiel od pomaturitných civilných študentov, dostanú uniformy s označením kadet a budú poberať minimálnu mzdu.
Kadetom sa môže stať bezúhonný a spoľahlivý občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 18 rokov fyzického veku, má ukončené stredoškolské vzdelanie a písomne požiada o prijatie do služobného pomeru. Na prijatie do štátnej služby musí absolvovať prijímacie konanie, ktorým preveríme znalosť slovenského jazyka, fyzickú zdatnosť, ale i duševnú spôsobilosť. Kadeti získajú komplexnú teoretickú a praktickú prípravu na jednotlivé služby v polícií, s dôrazom na kondičnú prípravu, streľbu, sebaobranu a odborné činnosti. Absolvujú základný policajný výcvik a teoreticko-praktickú prípravu zo služieb poriadkovej, dopravnej, hraničnej a cudzineckej polície. Získajú základy trestného, priestupkového a správneho práva. Vo výučbe je zahrnutá aj psychológia, komunikácia a etika v policajnej práci a odborný výcvik, ako strelecká príprava, sebaobrana, kondičná príprava, ale aj odborné prípravy, ako taktická, chemická, civilná ochrana, pátracia akcia, či topografia.
Dlhodobo sa obsadenosť v policajných radoch pohybuje okolo 92 percent. "Privítali by sme stopercentnú obsadenosť, ale splniť kritéria na prijatie do policajných služieb je náročné. Vzhľadom na charakter policajného povolania, nie je možné od našich požiadaviek upustiť. Aj týmto krokom sa snažíme sprístupniť policajné povolanie a doplniť neobsadené policajné miesta," uzavrela.