V tomto týždni bolo na Slovensku hlásených 92 981 akútnych respiračných ochorení, chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 13,3 %. Počet prípadov ochorení dýchacích ciest v Českej republike prekročil hranicu epidémie. Akútne respiračné ochorenia a chrípka a chrípke podobné ochorenia sú prenášané vzduchom kvapôčkovou infekciou a infekčným aerosólom vznikajúcim pri kašľaní i kýchaní.
Ľudia v blízkosti chorých sa tak môžu veľmi pravdepodobne nakaziť. Vírus chrípky dokáže prežiť viac ako 8 hodín a tak sa prenáša cez kľučky dverí či držadlá v MHD. Ako zabrániť prenosu a predísť chrípke?
Čo treba robiť:
- Umývajte si ruky zvlášť po kašli alebo kýchaní
- Udržujte vzdialenosť od osoby chorej na chrípku
- Jedzte dostatok výživnej stravy, najmä ovocia a zeleniny, pite veľa tekutín
- Vyhýbajte sa preplneným miestam
- Doprajte si dostatok odpočinku a spánku
Čo nerobte!
- Obmedzte podávanie rúk
- Neužívajte lieky bez konzultácie s lekárom
- Nekašlite na verejnosti
Ak už ste chorí:
- Oddychujte a pite veľa tekutín
- Ostaňte doma a obmedzte kontakt s ostatnými
- Pri kašľaní a kýchaní si prikryte ústa a nos vreckovkou
- Navštívte svojho lekára
Chrípku treba vyležať!
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
V čase stúpajúceho počtu ochorení dýchacích ciest zdôrazňujeme, že chrípka môže mať vážny priebeh a chorí na chrípku by nemali chodiť do práce či školy. Ochorenie je potrebné vyležať a v liečbe sa riadiť podľa pokynov ošetrujúceho lekára.
Často si umývajte ruky
Ján Mikas, hlavný hygienik SR
Ak si ľudia dostatočne neumývajú ruky, hrozí riziko prenosu rôznych ochorení vrátane chrípky. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií. Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8 až 12 hodín, na hladkých neporéznych povrchoch je to dokonca 24 až 48 hodín. Vzhľadom na tieto fakty patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky.
Choré dieťa do škôlky do nepatrí
Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia uvádza, že v predškolskom zariadení môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. „Ak sa počas dňa u dieťaťa prejavia príznaky akútneho prenosného ochorenia, je zodpovedná osoba povinná ho od ostatných izolovať, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať zákonného zástupcu,“ hovorí Jana Hamade, vedúca Odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR.