Ústredná volebná komisia totiž v pondelok oznámila, že princeznú z volebného súboja vylúčila. Podľa agentúry DPA komisia zverejnila zoznam oprávnených premiérskych kandidátov zo 45 politických strán, avšak 67-ročná Ubolratana medzi nimi nie je. Komisia podľa agentúry AFP diskvalifikáciu princeznej vysvetlila slovami, že všetci členovia kráľovskej rodiny musia byť apolitickí.
Komisia zverejnila zoznam po tom, čo minulý týždeň v piatok Ubolratanu na post premiérky nominovala strana, ktorá má blízko k bývalému zosadenému thajskému premiérovi Thaksinovi Šinavatrovi. Bolo to vôbec po prvý raz v thajskej histórii, čo sa člen kráľovskej rodiny uchádzal o volený úrad a bol priamo politicky angažovaný.
V rovnaký deň však thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón vyhlásil, že snaha jeho staršej sestry uchádzať sa v marcových parlamentných voľbách o kreslo premiérky je veľmi nevhodná a protiústavná. V písomnom stanovisku, ktoré zverejnil palác a neskôr prečítal hlásateľ v televíznom prenose, kráľ uviedol, že monarchia by mala zostať nad politikou. Dodal, že "zapojenie vysokopostaveného člena kráľovskej rodiny do politiky je krokom, ktorý je v rozpore s tradíciami, zvykmi a kultúrou krajiny... a preto sa považuje za veľmi nevhodné". Agentúra Reuters vtedy konštatovala, že nesúhlas princezninho staršieho brata pravdepodobne povedie k tomu, že ju volebná komisia vylúči.
Parlamentné voľby, ktoré sa budú v Thajsku konať 24. marca, budú prvými od vojenského prevratu v roku 2014. Podľa stanice BBC sú vnímané ako vôbec prvá šanca Thajska vrátiť sa po piatich rokoch vojenskej vlády k demokracii. Jedným z princezniných hlavných rivalov v nadchádzajúcich voľbách mal byť súčasný thajský premiér Prajut Čan-o-ča, vodca dosiaľ vládnucej junty, ktorý v piatok tiež oznámil svoju kandidatúru.
Princezná Ubolratana (67) je najstarším potomkom niekdajšieho thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta. V roku 1972 sa vydala za Američana, svojho spolužiaka zo štúdii na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT). Po sobáši sa zriekla svojho kráľovského titulu. Vyše 26 rokov žila v Spojených štátoch a do Thajska sa vrátila až po rozvode koncom 90. rokov. Titul jej síce oficiálne nevrátili, Thajčania ju však naďalej považujú za členku kráľovskej rodiny.