Aj keď naň pravidelne prispieva už roky, za ten uplynulý sa mu nepodarilo našetriť ani euro. Naopak, banka mu jeho financie zhodnotila tak, že má o vyše 140 eur menej, a to všetko bez vysvetlenia. Podľa zmluvy z roku 2003 môžu účet zrušiť za tri mesiace, ale banka si kladie nové podmienky.
Jozef s manželkou si takmer 15 rokov vkladajú 10 eur mesačne na doplnkový dôchodkový účet, jeho stav sa však znižuje. Podľa januárového výpisu sa jeho účet zhodnotil za posledný rok o -143,87 eura. „Plus si k tomu ešte účtujú poplatok za správu účtu 31 eur. Celé to považujem za podvod zo strany banky,” tvrdí. Peniaze si chce z účtu vybrať a podľa zmluvy môže celé sporenie zrušiť v lehote troch mesiacov.
„Nechcú mi to všetko vyplatiť tak, ako je to uvedené v zmluve. O tri mesiace mi vedia dať len polovicu, zvyšok až o tri roky. Lenže čo bude s nimi o tri roky? Keď si to takto budú zhodnocovať, tak ja čo dostanem?” pýta sa dôchodca s tým, že ak by sa našlo viac starších ľudí s podobnou skúsenosťou, chce sa s nimi spojiť a spoločne celú vec riešiť aj z právnej stránky. Hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová pre Nový Čas povedala, že so sporením v dôchodkových fondoch je spojené riziko a podľa zákona tieto fondy nie sú garantované.
„Pre finančné trhy bol rok 2018 veľmi náročný. Takmer všetky aktíva vo všetkých regiónoch sveta zaznamenali významné prepady, čo malo negatívny dosah na výkonnosti fondov. Výnimkou neboli ani produkty doplnkového dôchodkového sporenia,” informovala s tým, že pri sporení na dôchodok však ide o dlhodobé sporenie na desiatky rokov a každý pokles akciových trhov bol v priemere po 3-4 rokoch doteraz vždy vymazaný.
„Krátkodobá výkonnosť preto nie je objektívnym meradlom efektivity dôchodkového fondu a z toho dôvodu je nutné pozerať sa na sporenie v dlhodobom horizonte,” vysvetľuje.
Treba preskúmať zmluvu
Róbert Bános, právnik
Odporučil by som preskúmať zmluvu medzi sťažovateľom a bankou z dôvodu možnej prítomnosti neprijateľných zmluvných podmienok - tie nemajú pre spotrebiteľov žiadnu právnu silu alebo záväznosť. Ak by sa tie preukázali, má možnosť brániť sa súdnou cestou a žiadať neplatnosť takejto zmluvy, príp. niektorých jej ustanovení, ako i bezdôvodné obohatenie či vzniknutú škodu.