Jednou zo 4 265 chorých na chrípku je aj malá iba 5-mesačná Dáša z okolia Košíc. „Má virózu a opakovane vracala. Musí sa liečiť,“ uviedla košická detská lekárka Beáta Nemčoková, v ambulancii ktorej je teraz veľký nátresk.
Len v Košickom kraji chorobnosť na chrípku oproti predchádzajúcemu týždňu totiž stúpla až o 50 percent! „Denne vyšetrujem aj vyše 50 malých pacientov. Najviac choré sú deti predškolského veku, ktoré nemajú ešte dobre vyvinutý imunitný systém, čo zvyšuje riziko bakteriálnych komplikácií. Ide o deti zo škôlok, ktoré ochoreli už dva dni po príchode do kolektívu,“ spomenula doktorka. Podľa nej očkovanie je teraz už neúčinné.
Malí pacienti s chrípkou trpia nechutenstvom a majú vysoké teploty až do 40 stupňov. „Pokiaľ teplota stúpne až nad 38 stupňov, treba najmenším pacientom podľa ich hmotnosti každé 4 - 6 hodín podávať lieky. Sú to antipyretiká, ktoré znižujú teplotu a tlmia bolesť. Pomáha aj dostatočné množstvo tekutín. Chrípkové ochorenie síce trvá len tri dni, ale vyležať ho treba aj týždeň,“ odporučila Nemčoková.
Podľa odborníkov chorobnosť bude stále stúpať. V súvislosti so zvýšeným výskytom týchto ochorení platí až do odvolania zákaz návštev v Nemocnici Košice-Šaca, ale aj vo viacerých košických nemocniciach či v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, vo fakultnej nemocnici v Prešove a v Kežmarku.
O aký typ vírusu chrípky ide
Jana Seligová, vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Košiciach
Môžeme hovoriť o epidémii, no už bol izolovaný aj vírus chrípky od pacientov z Košíc. Zistilo sa, že ide o vírus typu H1N1 Michigan, teda presne taký, aký sa namiešal vo vakcíne. U zaočkovaných pacientov bola vakcína účinná.