Za rastom ich ceny možno vidieť konštantný vzostup cien v druhom bratislavskom okrese s tretinovým podielom na trhu so staršími bytmi, konštatovali to analytici zo spoločnosti Bencont Investments.
Medziročne najsilnejšia kategória dvoj- a trojizbových bytov sa posunula cenovo vyššie o takmer 8,2 %. "Minulý rok sa niesol v trende rastu cien nehnuteľností. Ceny novostavieb sa koncom roka dostali na úroveň 2907 eur/m2 s DPH, čím zaznamenali viac ako 11,5 % medziročný nárast. Zmenšujúca sa ponuka novostavieb na bratislavskom trhu prispela k rastu cien starších bytov, ktoré tiež dobiehali rýchlo rastúcu cenu novopostavených," uviedli analytici s tým, že koncom uplynulého roka bol rozdiel medzi priemernou jednotkovou cenou staršieho bytu a novostavby takmer 16 %.
Celková cena starších bytov dosiahla koncom roka 2018 vyše 168.000 eur. "Pozorujeme až 14,6 % medziročný nárast ceny, čo do veľkej miery vysvetľuje aj vysoký medziročný nárast výmery bytov v ponuke, a to o 4,75 m2. Za týmto nárastom je medziročne najmä zvýšenie výmery trojizbových bytov o 4,3 %, pričom ostatné byty ostali na rovnakej úrovni," zdôraznili analytici. Celkovo sú v priemere dlhodobo novostavby drahšie o 15 až 20 %. Tento rozdiel je viditeľný v kategórii troj- a viacizbových bytov. Jedno- a dvojizbové byty mali roky porovnateľnú absolútnu cenu," dodali.
Výška cien nehnuteľností ani podľa Národnej banky Slovenska neprekročila ani v poslednom kvartáli 2018 predkrízovú úroveň na m2, a to sa mzdy posunuli radovo vyššie. Povedal to hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura a poukázal na to, že dopyt po bytoch bude určovať aj výkon ekonomiky. "Už začiatkom roka došlo k prvým náznakom zvyšovania úrokových sadzieb na úvery a podľa predikcií vykáže tento rok ekonomika mierne spomalenie rastu," uzavrel.