Svoje o tom vie aj Veronika (25), ktorá sa márne pokúšala privolať pomoc staršej žene, ktorá skolabovala na ulici. Začiatkom januára zbadala Veronika (25) cestou do obchodu v Šali pri priechode staršiu paniu s dcérou. Staršej žene prišlo zle. Neváhala a prišla jej pomôcť. „Pani sa sťažovala, že sa jej ťažko dýcha, bolo jej nevoľno. Zavolala som záchranku.
Dispečerka sa pýtala, čo jej je, nuž som jej to opísala, ale povedala mi, že nemajú voľné vozidlo, až tak o polhodinu,“ opisuje situáciu Veronika. Približne po polhodine jej na mobil volali z dispečingu, ako je na tom kolabujúca pani.
„Keďže som tam už nebola, vrátila som sa. Pani tam stále bola, hovorila, že jej nevolali, hoci tvrdili, že áno. Až potom jej zazvonil telefón. Stále nemali voľnú sanitku a odporučili jej, nech si zavolá taxík,“ dodáva pobúrená Veronika. Podobne to bolo aj o pár dní, keď si staršia pani pri páde zlomila nohu. Nakoniec ju odviezli mestskí policajti.
Problém so sanitkami je v meste dobre známy. V meste nefunguje nemocnica a záchranky vozia ľudí do okolia. Nemocnica v Galante je vzdialená 15 kilometrov, lenže Šaľa patrí do spádovej oblasti Nitra a tá je vzdialená 28 kilometrov. „V prvom rade chcem zdôrazniť, že záchranná zdravotná služba slúži prioritne pri kritických, život ohrozujúcich stavoch,“ vysvetľuje Alena Krčová, hovorkyňa záchranárov.
„V oboch prípadoch, ktoré uvádzate, nešlo o kritické stavy ani o menej kritické. Sanitky boli v tom čase obsadené, o čom operátorka korektne informovala, dokonca opakovane volala naspäť a pýtala sa na zdravotný stav. V prvom prípade vzhľadom na fakt, že najbližšie sanitky boli obsadené, pomohli policajti. V druhom pacientka operátorke uviedla, že na sanitku nebude čakať a pôjde na ošetrenie do blízkej polikliniky,“ uzavrela Krčová.
Problém bol aj s pohotovosťou
V meste Šaľa donedávna nebol problém len so sanitkami. Obyvateľov trápila aj pohotovosť, kde niektorí lekári odmietali slúžiť. „Zo 17 lekárov až 5 odmietlo podpísať služby a my sme museli robiť za nich, čo bolo dosť náročné. Dnes už je všetko ináč, služby museli podpísať všetci lekári, takže od februára už ide pohotovosť normálne, ordinuje do 22. hodiny,“ vysvetľuje lekárka Gabriela Juríková.