Na druhej strane polovica ľudí vníma situáciu na Slovensku ako zlú. Podľa politického analytika Pavla Baboša väčšina čísel potvrdzuje trendy z minulých rokov. „To, čo vyčnieva, je dôvera. Udalosti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stoja za tým výkyvom voči vláde, polícii,“ konštatoval Baboš. Komisia tiež zisťovala, ako sa Slováci pozerajú na samotnú Úniu, ktorá v súčasnosti čelí veľkým tlakom zo strany viacerých vlád jednotlivých krajín.
„Slováci vyjadrujú vyššiu mieru dôvery voči inštitúciám na nadnárodnej úrovni, akými sú Európska komisia a Európsky parlament, než národným mocenským orgánom (Národná rada a vláda SR),“ píše sa vo výsledkoch prieskumu. Pripomínajú, že na Slovensku prevláda značný optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie.
„Celkovo možno konštatovať, že vo viacerých analyzovaných parametroch sú postoje občanov Slovenska viac proerurópske ako priemer postojov občanov EÚ. Podporujú ju predovšetkým mladí ľudia, manažéri a podnikatelia a ľudia s vysokoškolským vzdelaním,“ dodávajú z Komisie.