Konať sa bude 18. februára v pakistanskom hlavnom meste Islamabad. Schôdzka je podľa agentúry AP zrejme výsledkom medzinárodného tlaku na Pakistan, aby využil svoj vplyv na Taliban a priviedol ho k rokovaciemu stolu s afganskou vládou.
Rokovanie v Islamabade bude súčasťou mierových rozhovorov, ktorých cieľom je ukončiť terajšiu 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane. Schôdzka o týždeň predchádza plánovanému rokovaniu v Katare medzi vyjednávačmi Talibanu a USA, ktorého sa má zúčastniť mnoho významných afganských osobností. Mnohí z nich boli na začiatku februára prítomní na summite v Moskve venovanom situácii v Afganistane.
Americký vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad, rovnako ako zástupcovia afganskej vlády, na moskovskom stretnutí nebol prítomný. Očakáva sa však, že bude stáť na čele amerického vyjednávacieho tímu v Pakistane.
Podľa AP doteraz neexistuje pre neplánované rozhovory žiadne vysvetlenie. Je však skutočnosťou, že Pakistan je pod značným medzinárodným tlakom, aby využil svoj vplyv na Taliban a dotlačil povstalcov k priamym rozhovorom s afganskou vládou. To hnutie doteraz odmieta a je ochotné viesť rokovania iba s Američanmi, pretože vládu prezidenta Ašrafa Ghaního považuje za bábku v rukách Spojených štátov.
Podľa AP je pravdepodobné, že vedenie Talibanu momentálne sídli v Pakistane. Islamabad napriek tomu opakovane tvrdí, že jeho vplyv na povstalecké sily je preceňovaný. Nečakané rozhovory v Islamabade prídu na rad chvíľu po dvojdňovej návšteve saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána v Pakistane koncom tohto týždňa. V januári Saudská Arábia ponúkla, že bude hostiť priame rozhovory medzi Talibanom a afganskou vládou, povstalci to ale odmietli.
Novo zložený 14členný vyjednávací tím Talibanu sa počas svojho jednodňového pobytu v Islamabade stretne tiež s pakistanským premiérom Imran Chánom. Témou majú byť "pakistansko-afganské vzťahy a otázky týkajúce sa afganských utečencov", ktorých v Pakistane žije asi 1,5 milióna.