Ten tiež uviedol, že prezident podpíše nadstranícky návrh zákona, ktorého cieľom je predísť opätovnej platobnej neschopnosti časti federálnych úradov. Kompromisný návrh, o ktorom majú v noci na piatok SEČ hlasovať obe komory amerického Kongresu, ale neobsahuje v plnom objeme Trumpom požadované peniaze na múr, čo chce prezident vyriešiť práve stavom núdze. Takýto krok mu umožní čerpať peniaze z krízových fondov. Očakáva sa, že ak Trump skutočne núdzový stav kvôli situácii na hraniciach vyhlási, vyvolá to vlnu žalôb s cieľom krízové opatrenia zrušiť.
Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová už na otázku novinárov uviedla, že právne kroky zváži. Dodala, že demokrati zareagujú adekvátne. Trump sa s Kongresom, ktorého Snemovňu reprezentantov ovládajú demokrati, dlhodobo bije o peniaze na múr či inú bariéru, ktorá má čeliť nelegálnemu postupu migrantov cez mexicko-americkú hranicu. Konflikt na prelome roku vyvrcholil viac ako mesačným zablokovaním časti federálnych úradov, ktoré nemali peniaze na svoju prevádzku. Financovanie úradov bolo dočasne obnovené, ale od soboty kríza opäť hrozí, ak by Kongres neprišiel s dlhodobým finančným plánom. Na ňom sa demokrati s republikánmi nakoniec dohodli a v najbližších hodinách má byť predložený na hlasovanie v Senáte aj v Snemovni reprezentantov.
Nadstranícky návrh ale neobsahuje uvoľnenie 5,7 miliardy dolárov na stavbu betónového múru alebo oceľového plotu na americko-mexickej hranici, ale len 1,4 miliardy dolárov. Tieto peniaze stačí na vybudovanie necelých 90 kilometrov hraničných bariér oproti Bielym domom predpokladaným 320 kilometrom. Nemenovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že Biely dom už určil 2,7 miliardy dolárov z fondov, ktoré chce po vyhlásení stavu núdze využiť.