Sú presvedčené, že ich slovenské agentúry, cez ktoré sa prevažne do zahraničia dostávajú, zdierajú a nútia ich využívať dopravu s unavenými šoférmi. Nič sa nezmenilo ani po havárii z októbra 2017, keď zahynulo 8 opatrovateliek. Ich príbuzní dokonca nedostali ani poriadne odškodné.
Tri z opatrovateliek, ktoré prevádzkujú internetové stránky so 40-tisíc členmi, vyzývajú ľudí pracujúcich na týchto pozíciách aby nepodpisovali podľa nich nevýhodné zmluvy so slovenskými agentúrami. “Príčin je veľa. Napríklad sú jednostranné. Stanovujú len povinnosti opatrovateľov, ale nie sú tam povinnosti agentúr. My však nie sme zamestnanci, ale živnostníci, čiže medzi nami a agentúrou je zmluvný vzťah. Takýmito zmluvami sa mení na pracovnoprávny,” zhodujú sa Alica Kiššová (59), Mária Gemzová (57) a Magdaléna Zelinková (65). Podľa nich mnohí platia aj poplatky za sprostredkovanie dvakrát. “Raz slovenskej agentúre, ktorá ale urobí len to, že ľudí posúva k zahraničnej agentúre. Slováci nedojednávajú dohody s rodinami. To robia zahraničné firmy, ktorým opatrovatelia musia platiť tiež,” vysvetlili ženy z východného Slovenska. Nepáči sa im ani to, že sa v zmluvách často vyskytuje podmienka, podľa ktorej musia na dopravu do zahraničia využívať autá slovenských agentúr. “Platiť musíte i keď do vozidla nenastúpite,” pripomínajú ženy.
Často sa podľa nich stáva, že zmluva je na rok, ale obdobie sa nedodrží. “Medzitým sa v rodine, kde opatrovateľ pracuje, niečo stane a zmluva sa predčasne ukončí. Alikvotnú čiastku, ktorú ste zaplatili za sprostredkovanie, vám však nikto nevráti. Za novú rodinu potom musíte platiť znova. Na rok berú slovenské agentúry asi 400-500€ a zahraničné ďalšiu tisícku,” upozorňujú. Ženy podľa opatrovateliek podpisujú nevýhodné zmluvy, lebo sú z regiónov s vysokou nezamestnanosťou a nemajú inú možnosť, ako sa zamestnať. Navyše ich právne vedomie je nízke. Zástupkyne opatrovateliek sa chcú obrátiť na premiéra Petra Pellegriniho, Ministerstvo vnútra aj Ministerstvo sociálnych vecí, aby im pomohli.
Pozostalí dostali len časť nákladov
Opatrovateľkám pomáha právnik Jána Michňák z občianskeho združenia Právna pomoc poškodeným. “Zastupujeme aj pozostalých po nehode neďaleko Prievidze, keď zahynulo 8 žien. Rodinám opatrovateliek, ktoré zahynuli, boli vyplatené len čiastočné náklady spojené s pohrebom. Zástupca rakúskej poisťovne, kde bolo auto poistené, nám oznámil, že nemajetková alebo citová ujma nie je v kompetencii povinného zmluvného poistenia, čiže ju nemôžeme žiadať. Odvoláme sa a pripravíme návrh žaloby, aby klienti dostali aj odškodné za nemajetkovú ujmu. Ja osobne by som zmluvy, aké dostávajú opatrovateľky od agentúr nepodpísal. Sú jednostranné a jednoznačne nevýhodné," povedal Michňák.