Dôvodom je prideľovanie stimulov pre projekty na výskum a vývoj. Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) už avizoval, že mimoriadna schôdza by sa mala konať v pondelok (18. 2.).
Pochybenia v prideľovaní stimulov sa podľa poslanca parlamentu Branislava Gröhlinga (SaS) odzrkadľujú v okopírovaných posudkoch, navyšovaní bodov či údajných omyloch a preklepoch, ktoré by podľa neho neurobil ani žiak základnej školy. "Výsledkom takýchto chýb je, že ministerka Lubyová sa sama zamotáva do svojich vlastných slov, na jednej strane hovorí o preklepoch, ale na základe týchto preklepov odvolala riaditeľa sekcie vedy a techniky," uviedol.
Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) upozorňuje na druhý problém, pre ktorý chcú ministerku odvolať. "Ide o neriešenie eurofondového škandálu z leta 2017 a takisto fakt, že Slovenská republika príde o sto miliónov eur z eurofondov a jedine v dôsledku neschopnosti nominantov SNS," uviedla.
Podľa Remišovej nie je pravda, že sa opozícia nesnažila o komunikáciu, ako tvrdí ministerka. "S pani ministerkou sa veľmi rada stretnem a o týchto problémoch chcem s ňou hovoriť. Chceme informovať občanov o tom, aké problémy ministerstvo má a komu boli peniaze rozdané," uviedla s tým, že s ministerkou sa chce stretnúť pred televíznymi kamerami.
K problémom v rezorte školstva by sa mal podľa poslanca Miroslava Sopka (OĽaNO) vyjadriť aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). "Vyzývam predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby zvážil, či je SNS stranou natoľko zodpovednou, aby zvládala riadenie tohto rezortu," vyhlásil. Opozícia tiež nerozumie, že sa k tejto téme nevyjadril ani minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Gröhling ho upozornil na viaceré pochybenia, napríklad pri protischránkovom zákone či zákone o stimuloch. Ministerka už vyhlásila, že ona sama odstúpiť neplánuje. "Určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky," uviedla. Lubyová zároveň iniciovala interný audit na sekcii vedy a techniky rezortu školstva. Jeho závery má poskytnúť Najvyššiemu kontrolnému úradu SR do 30. apríla.
Rezort školstva pridelil viac ako 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi sú však podľa Gröhlinga aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Podľa Remišovej celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný.