„Bilbord je nekonečným príbehom Rožňavy. Bolo treba prelúskať veľa zmlúv a výdavky v jednej tabuľke napokon vyústili v neskutočné číslo. Zhotovenie, osadenie, elektrická prípojka a premiestnenie s prenájmom stáli až neuveriteľných 85 828,06 eura,“ prezradila študentka, ktorá by po maturite na obchodnej akadémii chcela pokračovať v štúdiu ekonómie na vysokej škole. Sama sa snaží, aby stúpalo povedomie občanov o nakladaní s verejnými zdrojmi.
A to aj v Rožňave, ktorá patrí medzi najtransparentnejšie mestá, keďže v celoslovenskom rebríčku obsadila tretie miesto. „Za vynaložené výdavky na pútač by sa v meste dali opraviť chodníky, osvetlenie, vybudovať nové cyklotrasy. Možno by vyšlo aj na kino, alebo by to bol príspevok na krytú plaváreň, ktorú tiež nemáme. Bilbord tohto typu Rožňava nepotrebuje, reklama sa dá robiť aj on-line a za podstatne menšie výdavky,“ spomenula Scarlett, ktorá o čudnom bilborde už informovala aj súčasného primátora Michala Domika.
„Je to veľká suma a zbytočne premrhaná. No už je to za nami a nič s tým neurobím. Jediné, čo sa dá, aby bilbord po toľkých rokoch už konečne začal zarábať,“ reagoval primátor. Keďže osadenie bilbordu na inom mieste už je skolaudované, plánuje ho prenajímať súkromným firmám. Poslanec Roman Ocelník je v zastupiteľstve už tretie funkčné obdobie a uviedol: „Schválilo sa to ešte pred mojím nástupom a jednoznačne išlo o kšeft, keďže pútač nebol na mestskom pozemku. Otázne je aj jeho opodstatnenie, pretože peniaze v meste sa dajú využiť oveľa účelnejšie.“
Príbeh pútača
V roku 2009 bilbord pôvodne umiestnili na Košickej ulici smerom na obchvat. Za roky 2009 a 2010 sa náklady na vytvorenie, osadenie a následnú realizáciu elektrickej prípojky vyšplhali na viac ako 58-tisíc eur. Ďalších vyše 3-tisíc eur stálo nájomné za obdobie 2009 - 2018. Keď sa pripočítajú výkopové práce a premiestnenie s osadením na druhý koniec mesta na Štítnicku ulicu pri kruhovom objazde (vyše 24-tisíc €), celkovo sa suma vyšplhala takmer až na 86-tisíc eur.