Ak zamestnanci nechcú prísť o prácu, budú musieť po novom dochádzať desiatky kilometrov. Raz už k sťahovaniu známeho štátneho podniku, ktorý patrí pod ministerstvo životného prostredia, došlo, a to v roku 2007. Po troch rokoch sa však vodohospodári vrátili. Tentoraz sa po audite chcú presunúť do mesta pod Urpínom.
„SVP optimalizuje počet správ jednotlivých povodí a zároveň rieši centralizáciu podporných útvarov odštepných závodov či správ vrátane útvarov podnikového riaditeľstva,“ uviedol Marián Bocák, hovorca SVP. Vodohospodári získali od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR veľkú administratívnu budovu v Banskej Bystrici. Tú pomaly rekonštruujú a plánujú tam presťahovať podporné útvary SVP.
Sťahovaním sa zlepší aj dostupnosť pre zamestnancov, pretože zo 119 ich až 70 dochádza do Banskej Štiavnice a viacerí dochádzajú z Bratislavy alebo Nitry. Občania banského mesta na čele s primátorkou Nadeždou Babiakovou ostali zo sťahovania vodohospodárov nemilo prekvapení a zamestnanci sa boja zo strachu vyjadriť názor, aby neprišli o prácu.
„Rezolútne s tým nesúhlasím. Aj keď bol vykonaný ekonomický audit a som za šetrenie, nemyslím si, že dochádzanie zamestnancov za prácou, zohráva takú významnú úlohu. Veď aj Štiavničania dochádzajú do iných miest. Takto by sa ešte viacej ľudí muselo presúvať za robotou,“ uviedla primátorka.
Dodala, že riaditeľstvo vodohospodárov vzniklo v Banskej Štiavnici pre jej historickú jedinečnosť v oblasti hospodárstva vodných stavieb a aj na posilnenie ekonomiky. „Musíme pre lokalitu svetového dedičstva UNESCO aj niečo robiť, a to nielen samospráva, ale aj štát,“ doplnila primátorka. Tá oslovila aj ministra životného prostredia, ktorý sťahovanie na základe toho ešte prehodnocuje.