Mnohé z nich si pripravíte doma z ingrediencií, ktoré bežne používate v kuchyni. Pomôžu napríklad pri liečbe chrípky. Vyskúšajte 7 tipov našich starých materí.
Kurací vývar vráti silu
Domáci slepačí vývar je overeným domácim liekom. Polievku varte dlho, pomaly aj niekoľko hodín. Najlepšia bude zo sliepky z domáceho chovu. Do polievky pridajte koreňovú zeleninu, cesnak, cibuľu a poriadnu dávku korenia. Silná slepačia polievka posilní imunitu a pomáha pri vykašliavaní. Navyše je riešením aj v prípade, ak chrípku sprevádza nechutenstvo.
Ocot zníži horúčku
Netradičný recept na zrážanie vysokej horúčky je osvedčený octový zábal – octové ponožky. Dajte do teplej vody jablčný ocot, zamiešajte a namočte do zmesi ponožky. Tie si navlečte na nohy, zabaľte do suchej tkaniny a nechajte polhodinu pôsobiť (maximálne však hodinu).
Ďalším spôsobom je namočiť na desať minút do octu plátok zemiaka a potom priložiť na čelo. Prekryte malým uteráčikom alebo vreckovkou a nechajte pôsobiť, pokým zemiak nebude horúci.
Židovský penicilín ako antibiotikum
Toto „antibiotikum“ je známe svojimi priaznivými účinkami na zdravie človeka už od 12. storočia, keď sa podávalo ako liek proti chrípke. Príprava je jednoduchá: nakrájajte nadrobno cibuľu, roztlačte 4 strúčiky cesnaku, pridajte asi 10 cm póru (bielu časť), 1 čili papričku a kúsok čerstvého strúhaného zázvoru.
Zalejte šálkou horúceho slepačieho vývaru. Židovský penicilín zjedzte horúci, ľahnite si do postele aspoň na tri hodiny. Látky obsiahnuté v slepačom vývare pôsobia protizápalovo, pomáhajú zmierňovať kašeľ a uvoľňujú upchatý nos. Posilňujú organizmus, imunitný systém a blahodarne pôsobia na tráviacu sústavu.
Bravčová masť na vykašliavanie
Ak chrípku sprevádza suchý dráždivý kašeľ, natrite si na hrudník v hrubšej vrstve neosolenú zohriatu bravčovú masť (môže byť aj husacia či kačacia).
Prekryte hrudník igelitom a potom hrubým uterákom alebo bavlnenou tkaninou (ideálna je napríklad detská plienka) a zostaňte v teple. Teplo spôsobí, že sa uvoľnia hlieny v prieduškách. Treba prikladať aj niekoľko dní a podporiť vykašliavanie tekutinami, ideálne bylinkovým čajom.
Priessnitzov zábal zbaví bolesti v krku
Na horúčku a bolesť v krku pomôže osvedčený zábal, ktorý nesie meno po svojom rakúskom objaviteľovi Vincenzovi Priessnitzovi. Princíp je jednoduchý – ide o zaparenie a následné prekrvenie konkrétneho miesta na tele, ktoré vás trápi. Šatku alebo detskú bavlnenú plienku namočte do studenej vody, na to dajte igelit a navrch ešte suchú šatku, plienku alebo šál. Obklad sa ponecháva na mieste 2-3 hodiny, potom by sa mal zložiť. Po 3-4 hodinách sa celý postup môže zopakovať.
Zázvorový čaj posilní imunitu
Nápoj, ktorý netreba predstavovať. Zázvor obsahuje éterické oleje, množstvo vitamínov a pre telo nevyhnutné aminokyseliny. Najvhodnejšie je kúpiť kus čerstvého zázvoru, jemne ho nastrúhať, zaliať vodou a piť. Dochutiť ho môžete medom a citrónom.
Zázvor je vďaka obsahu vitamínov a iných dôležitých živín ideálny počas chrípky a nachladnutia. Podporuje imunitu. Účinnejší je čaj z čerstvého zázvoru než zázvorový čaj z vrecúšok. Trojkombinácia zázvor-med-citrón je skutočnou liečivou bombou.
Cibuľa prečistí vzduch
Rozkrojte neolúpanú cibuľu a položte na tanierik do stredu miestnosti, prípadne na nočný stolík chorého. Podľa našich babičiek cibuľa prečistí vzduch od všetkých vírusov a baktérií. Dôvodom je, že éterické látky sa vyparujú a majú mierne dezinfekčné účinky.
Kedysi ľudia vešali nad posteľ chorého plátené vrecúška s prekrojenou cibuľou. Cibuľa vytiahne v mnohých prípadoch horúčku z tela. Položte koliesko cibule na chodidlá zospodu, navlečte si ponožky. Opakujte niekoľkokrát denne, pokým horúčka neklesne.
Tip: Zázračný cesnak
Najúčinnejšou zbraňou v boji proti chrípke, a zároveň prírodným antibiotikom, je cesnak. Cesnak pôsobí ako dezinfekcia a rastlinné antibiotikum. Obsahuje vitamíny A, B1, B2 a C. Konzumovať ho môžete buď čerstvý, stačí zjesť jeden strúčik denne, prípadne si z neho urobte silnú cesnakovú polievku.