Premena dreva z konárov a haluzí na brikety nie je nič nové. Vojenské lesy a majetky však tento proces povýšili na uzavretý ekonomický okruh. „Podstatou celého nápadu je zabezpečiť palivo hlavne pre rómske komunity, ktoré si mnohokrát drevo zaobstarávajú nelegálnym alebo neodborným výrubom v lese. Týmto pre nich zabezpečíme nielen kvalitné brikety, ale aj možnosť zamestnať sa, získať pracovné návyky a takto ich dostaneme nerepresívnou cestou z lesov,“ konštatoval generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov Ján Ďurica.
Starostovia tento nápad vítajú, ale niektorí majú zásadnú pripomienku. „Bolo by efektívnejšie, ak by samotné výrobne prevádzkovala táto štátna organizácia, alebo by sa takto zriaďovali sociálne podniky. My im vieme urobiť výber pracovníkov a postarať sa o organizovanie odberu,“ povedal starosta päťtisícovej Veľkej Lomnice Peter Duda (44), kde žije takmer polovica Rómov. Najväčší problém vidí v tom, že domáci si kupujú lacné a často aj zdraviu škodlivé brikety z Ukrajiny predávané Poliakmi.
Aj Slavomír Kopáč, starosta Liptovskej Tepličky víta takýto nápad: „Dnes je už aj pre našich Rómov výhodnejšie si za dobrú cenu kupovať palivo, ako riskovať veľké problémy pri nelegálnom výrube.“
Benefity projektu
Ekologický
- Po ťažbe nezostáva v lese haluzina a drevo
- Výrobou cenovo dostupného paliva sa zníži nelegálne ťaženie dreva
- Kvalitné palivo zníži exhaláty v ovzduší
Ekonomický
- Šanca zamestnať dlhodobo nezamestnaných občanov
- Možný ekonomický zisk z predaja pre obce
- Vytlačenie nelegálnych podomových predajcov