Vo hvezdárni si vychovali aj zlatú medailistku z astronomickej olympiády. TASR o tom informoval Svetozár Štefeček, ktorý v obci vedie astronomický krúžok. „Naša hvezdáreň je najstaršia hvezdáreň, ktorá vznikla pri základnej škole. O tri roky oslávi 50 rokov. Vtedajší riaditeľ školy Ladislav Košinár bol amatérsky astronóm, ktorý sa jej venoval v osobnom voľnom čase. V roku 1970 sa začala stavať a o dva roky neskôr sa ju podarilo k 1. septembru aj odovzdať do užívania," uviedol Štefeček.
"Pôvodne bola koncipovaná ako hvezdáreň školská s tým, že do budúcnosti vznikne hvezdáreň v niektorom z okresných miest. Keďže nevznikla žiadna, prevzala rolu okresnej hvezdárne. V súčasnosti o nej môžeme hovoriť aj ako o krajskej, keďže do Sobotišťa chodia exkurzie v rámci celého kraja, dokonca aj mimo neho," dodal Štefeček.
Astronomický krúžok v Sobotišti, ktorý pri hvezdárni funguje, má výborné meno nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Odchovankyňa tohto krúžku Jana Švrčková tento rok získala zlatú medailu na astronomickej olympiáde v Číne. Na 12. medzinárodnej olympiáde v Pekingu získala prvé miesto. Pre mladú astronómku to už bolo tretie vystúpenie na medzinárodnej olympiáde a vždy z toho bola medaila. "Pre Janku bola zlatá medaila vyústením jej dlhodobej aktivity v obore. Pred dvoma rokmi v Indii a pred rokom v Thajsku získala bronz. Teraz to vyvrcholilo zlatou medailou v Číne," uviedol Štefeček.
Malá obec sa okrem planetária môže popýšiť aj ďalšou vzácnosťou. Po orbite lieta planéta s názvom Sobotište. "Táto planétka obieha medzi Marsom a Jupiterom v hlavnom páse. Jej označenie je 26401 Sobotište. Objavil ju v observatóriu v Ondřejove pri Prahe slovenský astronóm Peter Kušnirák. Vzhľadom na aktívnu prácu sobotištských astronómov pri popularizácii astronómie ju venoval našej obci v roku 2001 pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci,“ doplnil pre TASR Štefeček.