Prokurátor Xavier Bercerra spravodajskej televízii CNN povedal, že žaloba bude podaná ešte v pondelok. Pripojí sa k nej podľa neho najmenej 12 amerických štátov. Trump vyhlásil stav núdze v piatok v nádeji, že mu to umožní získať peniaze na stavbu múru aj v situácii, keď mu Kongres financovanie v požadovanej výške odoprel.
S čiastkou 1,4 miliardy USD, ktorú mu na posilnenie ochrany hraníc poskytol Kongres, by prezident dostal celkovo zhruba osem miliárd dolárov. "Podávame žalobu v pondelok, musíme zabrániť prezidentovi, aby porušoval ústavu," povedal CNN prokurátor Bercerra, ktorý rovnako ako väčšina poslancov najľudnatejšieho amerického štátu patrí k demokratickej opozícii. Trump podľa neho "nesmie kradnúť peniaze Američanom a americkým štátom, ktoré im uvoľnil Kongres".
Kongres nemôže podľa ústavy prezidentovo rozhodnutie zrušiť, ale môže hlasovaním rozhodnúť, že existujúci stav núdze končí. Príslušná rezolúcia sa už podľa denníka The New York Times pripravuje v Snemovni reprezentantov. Okrem demokratických členov Kongresu s prezidentovým postupom nesúhlasí ani časť republikánov. Obávajú sa, že terajšieho precedensu, kedy hlava štátu vyhlasuje tak mimoriadne opatrenia bez právneho dôvodu, by mohli zneužiť budúci demokratickí prezidenti. Na vybudovanie múru bude potrebných vykúpiť v štátoch Arizona a Texas pozemky mnohých amerických farmárov, ktorí patria k tradičným republikánskym voličom. V súkromných rukách sú podľa amerických médií dve tretiny pozemkov potrebných na realizáciu prezidentovho projektu.
V prezidentských voľbách, ktoré USA čakajú budúci rok, by tento fakt mohol Trumpa poškodiť. Podľa dnešnej informácie denníka The Washington Post prezidentovo piatkové rozhodnutie už počas víkendu zažalovalo niekoľko mimovládnych organizácií, napríklad Stredisko pre biodiverzitu, Hraničná sieť pre ľudské práva, Občania pre zodpovednosť a etiku alebo Americká únia občianskych práv. Všetky argumentujú tým, že hlava štátu v rozpore s ústavou obchádza Kongres.