Honda je tak pred blížiacim sa brexitom ďalšou automobilkou, ktorá má v pláne stiahnuť sa zo Spojeného kráľovstva.
Zatvorenie závodu v Swindone, v regióne na juhozápade Anglicka, ktorý v referende hlasoval za brexit, najskôr potvrdil v utorok poslanec za tento okrsok Justin Tomlinson. Deň predtým sa totiž v médiách objavili správy, že sa to automobilka chystá oznámiť. Táto správa signalizuje, že automobilový priemysel na britských ostrovoch je na zostupe. A neskôr aj samotná automobilka oficiálne oznámila, že v britskom závode ukončí výrobu v roku 2021.
Honda vo svojom vyhlásení označila "bezprecedentné zmeny v globálnom automobilovom priemysle" za dôvod svojho rozhodnutia zatvoriť britský závod do roku roku 2021, na konci výrobného cyklu súčasného modelu. Aj Tomlinson zdôraznil, že dôvodom sú "globálne trendy" a nie brexit. V súčasnosti pracuje v závode 3500 ľudí a ďalšie tisícky v dodávateľských reťazcoch.
Británia je sklamaná rozhodnutím automobilky zatvoriť svoj jediný závod v Spojenom kráľovstve. Minister obchodu Greg Clark pripomenul, že Spojené kráľovstvo je jedným z lídrov v rozvoji automobilových technológií, preto je hlboko sklamané krokom Hondy. "Toto je devastujúce rozhodnutie pre závod vo Swindone aj pre Britániu," povedal Clark a dodal, že ide o komerčné rozhodnutie, ktorého dôvodom sú bezprecedentné zmeny na svetovom trhu.
S blížiacim sa odchodom Británie z Európskej únie (EÚ) 29. marca 2019 podniky zrýchľujú prípravy na možné nepredvídateľné udalosti. Automobilový sektor je zvlášť citlivý na brexit. Šéfovia automobiliek sa obávajú, že vozidlá a komponenty vyvážané do EÚ budú čeliť clám po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí blok. A ďalšie obavy vyvolávajú kontroly na hraniciach, ktoré môžu zase spomaliť dodávky komponentov potrebných pre výrobu z kontinentu do Británie.