Ochrancovia prírody nechcú, aby sa z jedného z najkrajších miest na Slovensku stalo bagrovisko. Ochranári z občianskych združení Lipa a Tatry mobilizujú ľudí na Liptove na záchranu prírody. „Niekto sa musel zjavne zblázniť. V ochrannom pásme prvého stupňa, pri najvyššej bonite pôdy, v blízkosti medzinárodnej cyklotrasy a obytných domov chce ťažiť štrk. Pýtame sa, čo vlastne chceme z Tatier a Liptova mať - rekreačnú zónu alebo tu ideme robiť priemyselný areál,“ pýta sa Roman Běhal z občianskeho združenia Lipa.
Vstup do Národného parku Nízke Tatry by po novom mala tvoriť 100-hektárová pustatina medzi Uhorskou Vsou, Okoličným a Závažnou Porubou. Spoločnosť Slovenské štrkopiesky z Veľkého Slavkova chce na tomto mieste vyťažiť až 200-tisíc ton podložia ročne počas najbližších pätnástich rokov.
Nový Čas oslovil zástupcu firmy s otázkou, či im stojí ničenie malebnej krajiny za tie peniaze: „Nejde o chránenú krajinnú oblasť, no sme pripravení na stretnutia i rokovania s aktivistami a ochrancami prírody. Záleží nám na tom, aby bola ťažba transparentná, v súlade so zákonmi aj s predstavami miestnych,“ povedal štatutár spoločnosti Martin Josko.
Obec Liptovský Ján má zámer zapracovaný už v územnom pláne, čiže by sa malo čoskoro začať ťažiť. Štrk by mali ťažiť až do hĺbky deviatich metrov a okrem hluku či prachu sa miestni môžu dočkať zdevastovanej krajiny.