Zbúranie samotných nájazdov by nemalo ohroziť samotnú konštrukciu mosta, keďže ten je zavesený na pylónoch. Podľa rozhodnutia ministerstva je kultúrnou pamiatkou iba samotný most s oceľovými pylónmi, ženská socha na podstavci a dláždená plocha s kamennými lavičkami. Rezort kultúry tak vyhovel námietkam účastníkov konania vrátane magistrátu, ktorý víta toto rozhodnutie.
„Z hľadiska budúcnosti podmostia a Rybného námestia to dáva príležitosť zamyslieť sa nad týmto, pre mesto veľmi cenným územím tak, aby zodpovedalo súčasnej dopravnej situácii v Bratislave, ako aj požiadavkám na kvalitný verejný priestor,“ vyjadril sa primátor Matúš Vallo.
„Riešenie územia podmostia, Rybného námestia a napojenia na Vydricu považujem za obrovskú príležitosť zaceliť ranu, ktorú spôsobila výstavba Mosta SNP,“ dodal primátor s tým, že pod mostom plánuje vytvoriť nový verejný priestor a pešie prepojenie.
„Chcem iniciovať medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorá na tieto otázky odpovie, a diskusia s občiankami a občanmi nám tiež iste prinesie niekoľko zaujímavých alternatív,“ uzavrel Vallo. Podľa ministerstva nie je dôvod zahrnúť pod ochranu aj nájazdy na Most SNP. To je v rozpore s názorom pamiatkarov, ktorí chceli vyhlásiť za národnú pamiatku most ako celok.
Búraniu nájazdov dáva zelenú aj statik oceľových konštrukcií
Peter Živner
Nájazdy sú podľa neho samostatnou železobetónovou konštrukciou. „Keďže samotný most je oceľová závesná konštrukcia, plánované odstraňovanie nájazdov nebude mať žiaden vplyv na statiku mosta. Most a nájazdy sú navzájom oddelené nosné konštrukcie, ktoré sú medzi sebou spojené iba mostným záverom. Každá konštrukcia si žije vlastným životom,“ povedal pre Bratislavské noviny statik Živner.