Ide o podobnú prírodnú záhadu ako známejší Tribeč, ktorý sfilmovali v súčasnom bestselleri Trhlina. Do bývalej banskej štôlne vošiel Nový Čas tesne pred jej zatvorením.
Názov dal tomuto miestu bádateľ Jiří Matějka. Predvlani tam zmeral špeciálnym prístrojom extrémne hodnoty záporných iónov, ktoré sú vraj zdravé. „Od vstupu do štôlne sa hodnoty postupne zvyšovali takmer až na 2 milióny záporných iónov na kubický centimeter. Aj preto som chodbu nazval iónovým tunelom, ktorý je v kopci pripomínajúcom pyramídu,“ spomenul Matějka.
Nik však túto teóriu odborne nepotvrdil. Banský úrad na základe prehliadky objektu podľa polície skonštatoval, že staré banské dielo je náchylné na zavalenie. „Na náš popud, keďže ide o nebezpečné priestory, kde by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia, sme požiadali aj políciu, aby sem znemožnila vstup,“ povedal predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi.
Na mysli mal možnosť závalu v štôlni, ktorú vyhľadávalo množstvo ľudí. Podľa Pavla Sedmáka, ktorý v blízkosti podniká, sa tam vyskytujú anomálie, ktoré sa len ťažko dajú vysvetliť.
„Reč je o záporných iónoch, ktoré sú takou čističkou alebo prírodným osviežovačom vzduchu. Mnohí tu meditujú, zlepšuje sa ich dýchanie, liečia si astmu, ale aj cukrovku,“ povedal Sedmák. Treba však spomenúť, že v blízkosti pyramídy je aj bývalá ortuťovňa a odkalisko.