Z diaľky už pritom vidieť viaceré lavíny, ktoré sa zosunuli z Krížnej a mohli ohroziť zdravie skialpinistov. Práve tí masívy Veľkej Fatry vo veľkom využívajú.
Horskí záchranári varujú, že napriek slnečnému počasiu môže byť terén pre naviaty sneh v žľaboch zradný. Výstroj pri návšteve hôr musí byť preto dotiahnutý do detailov.
Turisti by podľa horského záchranára Petra Jurčíka nemali preceňovať svoje sily. Sledovať musia hlavne predpoveď počasia, do hôr nesmú ísť naľahko. „Samozrejme, že potrebnou výbavou pre každého skialpinistu sú lyže, stúpací pás, ktorý sa nalepí na lyžu, a paličky. Používajú sa teleskopické. Hore kopcom sú trošku dlhšie a dole kopcom sa skracujú,“ hovorí Jurčík.
Dopĺňa, že u skialpinistu by nemal chýbať lavínový batoh s odistenou poistkou v lavínovom teréne na „odstrelenie“ tzv. airbagov. Tie pomáhajú k tomu, aby človeka udržali na povrchu lavíny. „Dá sa povedať, že uľahčujú prežitie v lavíne. Potom je potrebná lavínová sonda. To je v prípade, že nám zasype lavína kamaráta. Každý skialpinista by to mal mať so sebou.
Ak totiž nemáme lavínový prístoj na vyhľadávanie, vyhľadávame v snehu sondou. Potom je to spomínaný lavínový prístroj, ktorý šíri elektromagnetický signál,“ pokračuje.
Prístroj musí byť umiestnený na predposlednej vrstve oblečenia na tele. „Lavína dokáže človeka vyzliecť a dokázala by aj strhnúť tento prístroj. Samozrejme, nesmie chýbať ani lopatka na vyhrabávanie zo snehu,“ dodáva Jurčík s tým, že v batohu by nemalo chýbať náhradné teplé oblečenie, rukavice, čapica, tekutiny, niečo na jedenie či baterka, tzv. čelovka a navigácia, resp. mapa.
-lyže
-stúpací pás
-paličky - teleskopické
-lavínový batoh s odistenou poistkou
-lavínová sonda
-lavínový prístroj
-lopatka
-náhradné teplé oblečenie
-rukavice, čapica
-tekutiny, jedlo
-čelovka
-navigácia