Po stretnutí to uviedli v spoločnom vyhlásení s tým, že rozhovory boli konštruktívne a vyjednávacie tímy by možnosti mali ďalej prerokúvať. Dohodli sa tiež na ďalšom stretnutí ešte pred koncom mesiaca. "Obaja opäť potvrdili svoje odhodlanie vyhnúť sa štandardnej hranici na írskom ostrove a rešpektovať integritu jednotného trhu EÚ a Spojeného kráľovstva," stojí v komuniké, ktoré na svoj web umiestnila Európska komisia.
EÚ ale odmieta dlhé mesiace dojednávaný text znovu otvárať a pri írskej poistke sľubuje len dodatočné objasnenie a upresnenie svojich zámerov. Britská premiérka podľa stredajšieho spoločného vyhlásenia uznala pozíciu Európskej únie a špeciálne list, ktorý jej 14. januára spoločne adresovali Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Obaja v ňom zdôraznili, že dopredu prerokovaný text dohody o vystúpení, ktorá obsahuje aj onú írsku poistku, možné meniť nie je. Sľúbili ale tiež, že EÚ bude pracovať na nájdení iného riešenia pri dohováraní zmluvy o budúcich vzájomných vzťahoch tak, aby poistka buď platiť nezačala či fungovala len po nevyhnutne nutnú a čo najkratšiu dobu.
Ak sa riešenie nenájde v najbližších niekoľkých týždňoch a britský parlament zmluvu nepotvrdí, hrozí, že Británia 29. marca z únie odíde bez dohody so všetkými súvisiacimi negatívnymi ekonomickými dopadmi. V Írsku by však tiež okamžite vznikla štandardná vonkajšia hranica EÚ, čo je práve tá situácia, ktorej sa chcú obe strany zo všetkých síl vyhnúť.
Mayová a Juncker podľa stredajšieho spoločného vyhlásenia tiež hovorili práve o tom, aké alternatívne riešenie by malo poistku do budúcnosti nahradiť. Poverili preto šéfa vyjednávacieho tímu EÚ Michela Barniera a britského ministra pre brexit Stephena Barclaya, aby prebrali, ako ďalej v tejto veci postupovať a posúdili, či by bolo vhodné upraviť a do väčších podrobností doplniť už dopredu prerokovaný text spoločnej politickej deklarácie.
V nej EÚ27 a Británia popisujú, ako si práve budúce vzťahy predstavujú. Mayová bude mať možnosť o brexite hovoriť aj s ďalšími šéfmi štátov a vlád únijných krajín cez víkend na summite s arabskými krajinami v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Juncker dnes britskú premiérku v Bruseli uvítal s náplasťou na tvári. Pred novinármi s úsmevom zdôraznil, že sa poranil pri holení a Mayová nie je za ráno na jeho tvári nijako zodpovedná.