Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na v stredu zverejnenú správu Amnesty International (AI). Medzinárodná organizácia AI vyzvala Radu OSN pre ľudské práva, aby situáciu "úplnej beztrestnosti" vo Venezuele riešila a zriadila nezávislý vyšetrovací orgán. Protivládne protesty podnietila volanie opozičného šéfa parlamentu Juana Guaidóa po zmene. Opozíciou ovládaný parlament predtým označil nový mandát prezidenta Nicolasa Madura, ktorý nevzišiel z nedemokratických volieb, za nelegitímne.
Guaidó sa neskôr s odvolaním na ústavu vyhlásil dočasným prezidentom a usiluje sa o vypísanie predčasných prezidentských volieb. Odvtedy ju za hlavu juhoamerickej krajiny uznala päťdesiatka krajín, vrátane Spojených štátov. Štátne štruktúry ovládané Madurom sa pokúšajú získať kontrolu nad nespokojnou časťou spoločností pomocou strachu a trestov, uviedla šéfka americkej sekcie AI Erika Guevarovej-Rosasová. "Jeho (Madurova) vláda útočí na tých najchudobnejších, o ktorých tvrdí, že ich bráni, a namiesto toho ich vraždí, zadržiava a vyhráža sa im," dodala.
Ozbrojené zložky štátu, najmä špeciálne jednotky polície FAES, používajú ako prostriedok spoločenskej kontroly vraždy bez súdu, a to hlavne v chudobných oblastiach, ktoré povstali proti Madurovi, tvrdí v správe AI. Podľa AI zomrelo počas protestov v januári 41 ľudí, organizácia tiež zdokumentovala šesť vrážd vykonaných členmi FAES. Správy o zneužívaní právomocí špeciálna jednotka FAES označila za "klamné", šíria ich podľa nej pravicoví oponenti.