Kat ale zakaždým prestal pracovať skôr, než stihol obesiť všetkých väzňov zo zoznamu určených na popravu, lebo bol už príliš unavený. Muž nakoniec prežil až dokým krajina neprestala uplatňovať hrdelný trest, informovala vo štvrtok stanica BBC.
Kaul sa do väzenia dostal za čin, ktorý podľa svojho tvrdenia nespáchal. Súd ho v roku 1992 odsúdil za vraždu svojho zamestnanca, keď proti nemu krivo svedčili závistliví susedia. Bolo to na sklonku totalitného režimu prezidenta Hastingsa Bandyho, ktorý tejto krajine na juhovýchode Afriky vládol tvrdou rukou v rokoch 1964 až 1994. Hrdelný zločin sa vtedy v Malawi trestal smrťou.
V celej krajine bol však iba jeden kat, a to Juhoafričan, ktorý navyše cestoval po niekoľkých krajinách regiónu, kde vykonával súdne popravy. Keď vždy raz za pár mesiacov dorazil do Malawi, nikdy nestihol obesiť všetkých zo zoznamu určených na popravu.
Kaulovi sa tak trikrát stalo, že na neho neprišiel rad, lebo kat už bol príliš unavený. V jednom prípade popravil za dve hodiny 18 trestancov, on mal pritom poradové číslo 21. "Nie, už to stačí, prídem znova budúci mesiac," povedal podľa Kaula kat. O vlas tak unikol smrti. Kvôli nervovému vypätiu, ktoré prežíval, sa dvakrát snažil spáchať samovraždu. Oba pokusy však prežil.
Po nastolení demokracie v roku 1994 bolo vykonávanie absolútneho trestu v Malawi pozastavené a žiadny malawijský prezident odvtedy nepodpísal príkaz na popravu. Kaulov rozsudok bol následne zmenený a on prepustený na slobodu. Teraz žije na svojej farme a cez víkendy pomáha ako dobrovoľník v resocializačním programe pre prepustených väzňov.