Vyplýva to zo zistení medzinárodného investigatívneho tímu. Novinári vypátrali, že Vadala bol pre svoje podnikateľské aktivity dlhodobo monitorovaný talianskou políciou.
Vadala sa na východe Slovenska oficiálne zaoberal chovom dobytka a predajom mäsa. Podnikateľov biznis sa nepozdával ani zavraždenému Jánovi Kuciakovi, ktorý však už svoj článok nestihol dokončiť a za pravdu mu dávajú aj zistenia talianskej polície. Tá nechala Vadalu odpočúvať pre podozrenie z pašovania kokaínu a napojenia na mafiu Ndrangheta, nastrčili naňho dokonca špióna.
Policajný agent sa vydával za podnikateľa s krycím menom Francesko Giraldi a predstieral záujem o spoluprácu s Vadalom. „Chcem prepraviť dvesto, tristo kíl počas každej cesty, je ti to jasné?“ pýta sa Vadala svojho nového potenciálneho obchodného partnera na stretnutí. Očakával od neho, že dokáže dovážať ovocie z Latinskej Ameriky v takom množstve, aby tento legálny biznis zakryl pašovanie kokaínu.
„Tovar mal byť importovaný z Peru do Talianska, odkiaľ mal byť presmerovaný na Slovensko, aby mohol byť preclený v Bratislave,“ píše sa vo vyšetrovacom spise talianskej protimafiánskej polície.
Celé to mal zabezpečovať práve Vadala, ktorý sa agentovi v utajení pochválil, že má podchytených slovenských hraničiarov. „Colníkom na Slovensku prenajímam sklady. Tamojší šéf je náš, dosadil som ho na miesto... on zaistí, že všetky pečiatky budú v poriadku,“ mal sa pochváliť Vadala, ktorý poslal cez svoju slovenskú spoločnosť Terra Real, s. r. o., na účet firmy policajta v preoblečení 175-tisíc eur.
V hotovosti neskôr doplatil ďalších 53-tisíc. Tieto peniaze mali pokryť nákup kreviet - ako zastieracieho tovaru a 70 kíl kokaínu. Na dodávky si v skladoch už počkala talianska polícia, ktorá naoko zatkla aj svojho tajného agenta.
Známosti v Smere
Vadala sa väzbe vyhýbal poriadne dlho. Kým ho slovenská polícia tri týždne po februárovej vražde novinára nezatkla a neskôr neeskortovala do Talianska, užíval si vo vysokej spoločnosti. Za roky pôsobenia na Slovensku sa stihol spriateliť s bývalým poslancom Viliamom Jasaňom zo Smeru a veselú fotku má aj s Róbertom Madejom - šéfom ústavnoprávneho výboru a poslancom za Smer.
Polícia počas obdobia sledovania v roku 2012 zachytila dokonca telefonát medzi Vadalom a vtedajším premiérom Robertom Ficom, ktorý sa vraj viedol v priateľskom duchu. „Obsah rozhovoru je známy, ale ja to nebudem hovoriť. Je to priateľský rozhovor, v priateľskom tóne. Predpokladám, že to nebol náhodný rozhovor, pri ktorom by obaja predstierali z neznámych dôvodov, že sú priatelia,“ povedala novinárka Pavla Holcová pre Markízu.
Existenciu telefonátu im potvrdil zdroj z talianskej prokuratúry. Fico cez hovorcu poprel, že by sa s Vadalom kamarátil či poznal. „Dozorujúci prokurátori sa o tejto informácii dozvedeli z médií,“ povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Spojenia Smeru a vadalu
Šéf ústavnoprávneho výboru a poslanec sa na fotografii objíma s Vadalom v radostnej atmosfére. Tvrdí, že sa s ním ľudia fotia „pri spoločenských udalostiach“.
Exposlanec Smeru a bývalý šéf bezpečnostnej rady priviedol Troškovú do parlamentu - mal ju ako svoju asistentku a sťažoval sa, keď prešla k Ficovi. „Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu.“
Niekoľkoročná pravá ruka Roberta Fica, ktorú si doviedol na Úrad vlády. S Vadalom pôsobili v jednej firme a podľa jej mamy boli milenci a plánovali aj svadbu. Neskôr ju Vadala mal nechať tak pre inú známosť. V súčasnosti je mimo politiky.
Robert Fico
Podľa talianskeho denníka La Repubblica telefonoval v roku 2012 s Vadalom, novinárke Pavle Holcovej to potvrdil tamojší prokurátor, že majú záznam telefonátu.