Salvini, šéf protiimigračnej Ligy, vlani v auguste nariadil pustiť zachránených ľudí z paluby lode Diciotti až vtedy, keď dajú ďalšie európske štáty najavo ochotu týchto migrantov prijať.
Utečenci strávili na lodi talianskej pobrežnej stráže päť dní na mori a ďalších päť dní v sicílskom prístave Catania. Na pevninu mohli najprv vystúpiť len chorí a neplnoletí. Nakoniec sa Albánsko a Írsko rozhodli prijať po zhruba 20 utečencov a o zvyšok sa sľúbila postarať talianska katolícka cirkev. Medzi žalobcami, ktorí sa obrátili na súd v Ríme, je najmenej jeden neplnoletý, uviedol server Rai News. Žalobu podali pred koncom roka právnici tábora Baobab v Ríme, kam sa niektorí z migrantov z Diciotti uchýlili. Tento tábor, prevádzkovaný dobrovoľníkmi, slúžil ako prestupná stanica pre tých, ktorí boli prepustení z prijímacích stredísk, ktoré prevádzkuje vláda, a nemali kam ísť. V polovici novembra ho Salvini nechal zrušiť.
Právnici žalobu súbežne podali aj na Európskom súde pre ľudské práva, napísala agentúra ANSA. Vypočutie na rímskom súde sa bude konať na jar. Po podaní žaloby odpoveď ministra vnútra na seba nenechala dlho čakať. "Dovoľte mi, aby som sa hurónsky zasmial. Všetci sa narodili 1. januára, všetci (po vylodení) zmizli. Nech si z Talianov nerobia srandu. Pohoda sa skončila, lode (s migrantmi) už nevstupujú. Nanajvýš dostanú (čokoládový bonbón) Bacio Perugina," cituje jeho reakciu denník La Repubblica. Salvini naráža na skutočnosť, že zo 41 osôb, ktoré žalobu podali, udáva 16 ľudí ako dátum narodenia 1. január, a ďalej na to, že nemálo migrantov z lode Diciotti, ktorí boli rozdelení do talianskych diecéz, z prijímacích centier zmizlo.