Dopracujte sa ku komfortu
Dizajnový nábytok, luxusné dekorácie či príjemné materiály vám pohodu nenavodia. Raz darmo, príbytok by nás mal chrániť nielen pred negatívnymi faktormi vonkajšieho sveta, ako je počasie, hluk a znečistené ovzdušie. Kľúčom k tomu, aby sme sa cítili príjemne, je vyvážené tepelné prostredie, dostatok prirodzeného svetla či správna akustika bez ozvien. Spoločnosť Saint-Gobain sa pozrela na to, čo všetko multikomfort prináša a ako vďaka nemu môžu vznikať pohodlnejšie domy. Prečo? Lebo ak musíte po byte chodiť v hrubom svetri, zateká vám doň alebo sa v rohoch vytvárajú plesne, asi uznáte, že to má do pocitu šťastia ďaleko. Dôvodom týchto neduhov je najčastejšie nezaizolovaná, resp. nezateplená strešná konštrukcia. Pritom si pri troche zručnosti s týmito problémami dokážeme poradiť aj svojpomocne.
Ako správne zatepliť šikmú strechu
Zatepliť podkrovie je hračka a pustiť sa do toho môžeme kedykoľvek, dokonca aj teraz v zime. Chladné mesiace sú priam stvorené na prácu v interiéri. Nezabudnite pritom myslieť na to, aký vplyv majú príbytky na naše zdravie a hlavne stav mysle. Ak nám je chladno od nôh alebo cítime prievan od okien, to nikomu na dobrej nálade nepridá. Na úvod si povedzme, že tepelnú izoláciu možno položiť nad krokvy, pod krokvy a medzi krokvy, pričom každá metóda má svoje plusy. Pre tých, čo nevedia, krokvy sú drevené trámy tvoriace konštrukciu strechy, na ktorých je pribité debnenie strechy a položená krytina. Zateplenie medzi krokvami je najtradičnejší spôsob zateplenia šikmej strechy a robí sa zvnútra. Pásy tepelnej izolácie sa jednoducho vložia alebo vtlačia medzi krokvy. Najlepším materiálom na zateplenie podkrovia je sklená vlna.
Pri hrúbke nešetrite
Hrúbka tepelnej izolácie závisí od druhu izolačného materiálu a konkrétnych podmienok, ale vždy radšej dajme viac ako menej. Pri šikmých strechách sa odporúčaná hrúbka izolácie pohybuje od 30 do 40 centimetrov, v závislosti od izolačnej účinnosti materiálu. Dôležité je, pracovať so systémovým riešením, kompletne vyplniť sklenou vlnou priestor medzi krokvami a zvoliť vhodnú hrúbku priečnej izolácie. Na izoláciu položíme parozábranu, čo je nepriedušná fólia, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti z podkrovia do strechy najmä v zimnom období. Nakoniec všetko zakryjeme sadrokartónom. Ak zateplenie zvládneme ako treba, odmenou nám bude úspora na kúrení, ale najmä komfort, a to nielen tepelný.