Japonskej sonde Hayabusa-2 sa podarilo pristáť na asteroide. Teraz by z neho mala odobrať vzorky a vrátiť sa s nimi na Zem. Sonda letela k asteroidu Ryugu 3 a pol roka. V júni 2018 sa k nemu priblížila a odvtedy letela 20 km nad jeho povrchom. Teraz na vesmírnom kameni s priemerom 1 km úspešne pristála. Tesne pred pristátím vystrelila rýchlosťou 300 m/s do povrchu asteroidu kovový projektil.
Ten po zásahu vyhodil do okolia úlomky hornín a sonda tento prach zachytila. Zozbierané vzorky má dopraviť na Zem v roku 2020. Vedcom to pomôže bližšie spoznať zloženie asteroidov a potvrdiť teóriu, že po našej sústave roznášali zamrznutú vodu a organické látky, a tak pomohli ku vzniku života na našej planéte.
V rovnakom čase vyslali Izraelčania do kozmu svoju sodnu Berešit, ktorá by mala v apríli pristáť na Mesiaci. Ak sa jej to podarí, bude Izrael len štvrtým štátom, ktorý dostal modul na Mesiac. Sondu vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 spoločnosti Space X Elona Muska. Je to vôbec prvýkrát, čo na Mesiac mieri nejaká sonda pomocou súkromnej spoločnosti.