Napriek tomu, že na svoju prácu nedá dopustiť, zo začiatku sa musela popasovať aj s problémami. V čom konkrétne spočíva jej práca? Svoju vášeň pre chémiu pretavila do zamestnania. Rodáčka zo Sniny už šiesty rok pracuje vo Švajčiarsku, posledný rok pre medzinárodnú spoločnosť, kde skúma bezpečnosť liečiv a produktov, ktoré sa z nich pripravujú.
„Zameriavame sa napríklad na mikroskopiu, počas ktorej skúmame zloženie vzorky alebo charakterizujeme čiastočky, ktoré sa v liečive môžu vyskytnúť ako kontaminácia,“ vysvetlila sympatická chemička. Priznáva však, že začiatky v novej krajine pre ňu neboli vôbec jednoduché.
„Prvé mesiace boli náročné, musela som si zvyknúť na novú kultúru, začať sa venovať nemčine a naplno sa pustiť do nového projektu na univerzite,“ konštatuje. Napriek tomu, že bakalársky a magisterský titul získala mladá Slovenka na Univerzite Komenského v Bratislave, doktorát obhájila minulý rok v máji na univerzite vo švajčiarskom Bazileji.
Do zahraničia kvôli výskumu
Do chémie sa Martina zamilovala už počas strednej školy aj vďaka prísnemu učiteľovi, ktorý ju veľa naučil. Jej osud bol spečatený, keď sa rozhodla skúsiť prvú chemickú olympiádu. „Odvtedy som sa venovala chémii naplno a s radosťou,“ priznala. Inak to nebolo ani počas vysokej školy, no že ju chémia privedie až do Švajčiarska, netušila.
„Chcela som spojiť biochémiu a bioorganickú chémiu, preto ma zaujal výskum profesora Thomasa Warda a bolo rozhodnuté,“ povedala sympatická hnedovláska. Doposiaľ je mladá Slovenka najviac hrdá na svoje vedecké publikácie uverejnené v prestížnych časopisoch, ale aj na svoj doktorandský výskum.
„Vďaka môjmu poslednému projektu som zostala v laboratóriu o polroka dlhšie, než bolo pôvodne v pláne. Bola som tam sama neskoro do noci a doteraz si pamätám moment, keď som na obrazovke zbadala pozitívny výsledok,“ priznáva s úsmevom Martina.
Milióny pozretí a nečakané stretnutia
Napriek tomu, že práca v laboratóriu je pomerne náročná a zaberá Martine veľa času, nedá na ňu dopustiť. Vďaka účasti na prednáškach a významných konferenciách sa stretáva so zaujímavými ľuďmi z celého sveta a s nositeľmi Nobelovej ceny. „Najviac si cením stretnutie s profesorkou Frances Arnoldovou, ktorá minulý rok získala Nobelovu cenu za chémiu.“
Ďalšou motiváciou pre Martinu sú ľudia, ktorí sledujú jej instagramový účet, na ktorom pravidelne uverejňuje videá a fotografie z laboratória a sleduje ju vyše 27-tisíc ľudí. Jedno z jej videí, na ktorom zobrazuje odparovanie vzorky na rotačnej vákuovej odparke, si už pozrelo viac ako 6 miliónov ľudí.
Moje video ohúrilo svet
,,Video, ktoré má vyše 6,7 miliónov pozretí, zobrazuje odparovanie mojej vzorky na rotačnej vákuovej odparke, ktorá vzorku vystaví zníženému tlaku. Takto vieme zo vzorky odpariť aj ťažšie prchavé rozpúšťadlá bez toho, aby sme ju museli zahriať na príliš vysokú teplotu. Banka so vzorkou je na videu ponorená vo vodnom kúpeli, ktorý ju zahrieva na 40 °C. Aby sa nám z neho neodparovala voda prirýchlo, na hladine máme malé plastové guľôčky," vysvetlila Martina Hestericová.