Ten tvrdí, že ak dôverujeme polícii a prokuratúre, že poctivo vyšetrí vratky Ladislava Bašternáka, tak by sa malo dôverovať aj pri vyšetrovaní hlavy štátu. Pellegrini zároveň odmieta, že by medzi ním a Ficom vládla nepriateľská nálada.
Pellegrini sa k slovným výmenám Kisku s Ficom vyjadril v Sobotných dialógoch RTVS. „Ak dnes dôverujeme prokuratúre a polícii, že poctivo vyšetrí, čo to za obchody robil pán Bašternák, ak veríme, že podrobne prešetria, čo to robil za kšefty a daňové úniky pán Kočner, musíme predsa rovnako dôverovať, že prešetria a zistia, čo sa v skutočnosti z hľadiska daní dialo vo firmách pána prezidenta,“ povedal Pellegrini.
Zároveň dodal, že nehovorí, aký má byť výsledok. „Bol by problém, ak by niekto požíval takú pozíciu, že sa na neho nesmie nikto ani pozrieť. Ak je nevinný a jeho firma nerobila nič nelegálne, tak sa to musí na súdoch ukázať. Neviem, prečo sa z toho robí také veľké teátro. To by sme boli radi, keby sme o dva roky zistili, že vďaka tomu, že niekto bol alebo nebol v nejakej funkcii, tak sa prestane konať v podozreniach? Prezident by nemal spochybňovať konanie prokuratúry a polície a obviňovať ich, že konajú na základe politických pokynov,“ uzavrel Pellegrini.
Kiska sa dlhodobo v prípade daňovej kauzy bráni tým, že nešlo o úmyselný podvod, ale bežnú chybu, ktorú oľutoval a spoločnosť všetky peniaze doplatila spolu s pokutou, ktorú vyrubil daňový úrad. Fico ho napriek tomu označuje za podnikateľa karpatského typu a porovnáva s Bašternákom, u ktorého sám býva. V prípade Ficovho domáceho však ide o fiktívne miliónové vratky, ktoré si vypýtal od štátu a polícia ho pôvodne ani nevyšetrovala.
Otvorene o vydieraní
Prezident šokoval vyhlásením, že za obvinením konateľa v jeho spoločnosti KTAG stojí expremiér. Na stretnutiach mal byť prítomný aj Pellegrini. „Robert Fico ma osobne požiadal, aby som ho menoval za ústavného sudcu a následne aj za predsedu Ústavného súdu SR. Zaznela ponuka na utlmenie útokov voči mne na všetkých frontoch a úrovniach, a zároveň vyhrážka, že ak ho za predsedu Ústavného súdu nevymenujem, tak sa útoky obnovia. Povedal som, že si neviem predstaviť situáciu, ako by som mohol vyjsť v ústrety Robertovi Ficovi,“ hovorí Kiska.
Ficovo správanie označil za vydieranie a pripomína, že obvinenie konateľa Eduarda Kučkovského padlo až po tom, čo Ficovi odkázal, že ho nevymenuje za predsedu Ústavného súdu SR. „Podľa informácií z polície pripravené obvinenie nemalo byť poslané do rozhodnutia Fica odstúpiť,“ dodal Kiska.
Sám Fico odmieta ovplyvňovanie prokuratúry aj polície a tvrdí, že ani netušil, že bude vznesené obvinenie proti konateľovi spoločnosti KTAG. „Obviniť ústavného činiteľa SR, poslanca Národnej rady SR a predsedu najsilnejšej politickej strany, že má na špagátiku políciu, prokuratúru, a že tieto inštitúcie na povel, na telefonát, v priebehu 24 hodín spustia proces obvinenia konkrétnej osoby, to je silná káva,“ uviedol Fico. Polícia aj generálna prokuratúra vyhlásili, že vyšetrovanie vedú nestranne.
S Ficom mám dobrý vzťah
Nedávno sa na verejnosti pretriasal aj vzťah Pellegriniho s Ficom, ktorý má byť naštrbený. Fico ho mal dokonca na osobných stretnutiach urážať. Naštrbené vzťahy naznačoval aj fakt, že premiér sa otvorene postavil aj proti nezvoleniu ústavných sudcov a kritizoval smerákov. Pellegrini však hovorí, že s Ficom sú v pohode. „Sme strana, ktorá si vie povedať aj rozdielne názory. Neznamená to však, že by dochádzalo k nejakému pnutiu alebo rozkolu. Som člen strany skoro 20 rokov, prešiel som si rôznymi funkciami a som riadnou súčasťou vedenia strany. Mne osobne predseda Robert Fico expresívne výrazy, o ktorých sa písalo, neadresoval,“ dodal Pellegrini.