Zostáva v nervových bunkách, kde čaká na oslabenie imunity. Vtedy sa aktivuje a putuje nervovými vláknami na povrch kože, keď sa začne pálenie a svrbenie. Nemusí sa prejaviť nikdy, či raz za život, ale u niekoho aj 6-krát za rok. Typickým miestom výskytu sú pery a blízke okolie, ale objaviť sa môže aj v inej časti tváre, ako je nos, oko či ucho.
K reaktivácii vírusu dochádza pri oslabení nášho imunitného systému, pričom spúšťacie faktory môžu byť rôzne - napríklad chlad, UV žiarenie, horúčka, menzes, stomatologický zákrok, stres, fyzická záťaž, hormonálna nerovnováha, trauma či chronické ochorenia.
„K prvému infikovaniu vírusom môže dôjsť kedykoľvek počas života. Často sa to stáva už v detskom veku, pričom prvá infekcia prebieha väčšinou bez príznakov,“ uvádza Zuzana Rennerová, imunologička a alergiologička z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave. Dĺžka liečby oparu je rôzna. Niekomu sa ho podarí zbaviť asi za desať dní, niekto sa trápi aj mesiac.
Užitočné rady
- Herpes je veľmi ľahko prenosný kvapôčkovou alebo kontaktnou infekciou!
- Udržiavajte opar čistý a suchý.
- Oparu sa nedotýkajte, na aplikáciu mastičky použite vždy čistú vatovú tyčinku.
- Pľuzgier neprepichujte, vysušte ho liehovinou.
- Nepoužívajte ten istý uterák, ktorým si utierate ústa, na zvyšok tváre.
- Nedotýkajte sa pľuzgierov, aby sa vírus nerozšíril.
- Opar sa nepokúšajte rozškriabať.
- Užívajte zinok, vitamín C a B.
- Nebozkávajte sa.
Vírusy herpesu
Široká skupina DNA vírusov. Pre človeka sú najvýznamnejšie:
Herpes simplex virus typu 1 (opar na ústach)
Herpes simplex virus typu 2 (opar na genitáliách) - Prenáša sa prevažne pohlavným stykom. U mužov postihuje žaluď, predkožku alebo kožu penisu, u žien vonkajšie pohlavné orgány či vagínu. U homosexuálov sa prejaví okolo konečníka. Infekcia má rovnaký priebeh ako opar na ústach, ale býva bolestivejšia. Chorobu môže sprevádzať aj teplota. Liečba trvá obvykle 2 - 3 týždne.
Varicella zoster virus (pásový opar) - Ochorenie sa začína pocitom únavy a ľahkou horúčkou. Po pár dňoch nastupujú silné bolesti a skoro nato sa na koži vytvoria červené miesta, ktoré sa zmenia na pľuzgieriky, niekedy aj veľkosti hrášku. Neliečená infekcia bez komplikácií trvá do 2 týždňov.
Ako herpes liečiť?
Trvá obvykle len pár hodín, keď cítite prvé príznaky. Koža svrbí a je napnutá.
Postihnuté miesto sčervenie, opuchne a vytvorí sa pľuzgierik naplnený tekutinou.
Masti
Sú voľnopredajné, najúčinnejšie sú, keď sa aplikujú čo najskôr, už vo fáze svrbenia. Keď je už vytvorený pľuzgier, skracujú dĺžku liečby. Antivirotikum zabraňuje množeniu vírusu a kortikoid, ktorý niektoré masti obsahujú, pomáha liečiť zápal, keď je opar vytvorený.
Náplasti
Najpohodlnejší spôsob liečby. Zmierňujú bolesť a svrbenie, a zároveň herpes kryjú, čiže bránia prenosu vírusu aj prípadných nečistôt. Vlhkým prostredím zabezpečujú hojenie, pri ktorom nevznikajú chrasty. Sú priehľadné, takže nenápadné a dokonca sa dajú pretrieť rúžom.
Lyzín
Je esenciálna aminokyselina s antivirotickým účinkom, ktorá je účinná pri liečbe aj prevencii herpesu. Telo si ju nevie samo vyrobiť, preto ju musíme prijímať v strave. Nachádza sa najmä vo vajíčkach, v mäse, rybách, kvasniciach, syroch, mlieku a v zemiakoch.