Jeho obetaví rodičia Helena (30) a Róbert (27) však nestrácajú nádej a stále veria, že ich synček si raz splní svoj veľký sen a zahrá si futbal s rovesníkmi. Dôležitým krokom na jeho dosiahnutie je však finančne náročná operácia a rehabilitácie v zahraničí. Obrovskú sumu však rodina nedokáže zohnať.
Radosť vystriedal smútok a strach o ich najväčší poklad! Rodičia malého Robka si len dva mesiace po jeho narodení vypočuli z úst lekárov krutú diagnózu synčeka - artrogrypóza. O chorobe dovtedy nepočuli, no v úvode im ani nenapadlo, že ich drobček bude mať problém postaviť sa na vlastné nožičky. Ochorenie, ktoré postihuje šľachy a kĺby v tele, sa lekári snažili najskôr riešiť operatívne, neskôr začali nad Robkom lámať palicu.
„Tri roky nám dávali nádej a potom nám povedali, že si máme zohnať vozík. Navrhli aj to, aby Robkovi amputovali nožičky a dali mu protézy. Pritom on ich riadne cíti!“ rozhorčuje sa matka Helena. Najviac ju však hnevá, že na Slovensku mu nedokáže nikto pomôcť. „Všade nám hovorili to isté, že sa mu nedá pomôcť, no v zahraničí to ide,“ hovorí sklamaná Helena.
Drahá liečba
Robko má napriek svojmu hendikepu obrovskú chuť do života. Chcel by behať spolu s kamarátmi a sám kráčať na vlastných nožičkách. Posilniť svalstvo by mu mali pomôcť rehabilitácie tzv. Vojtovou metódou. Súbor špeciálnych cvičebných techník používaný na liečbu hybných porúch pre 5-ročného chlapčeka na Slovensku však nerobia. „Najbližšie to máme do českého Olomouca,“ opisuje matka s tým, že určité cvičenia by mohli robiť aj v Košiciach.
Všetko však stojí neskutočné množstvo energie a peňazí. Na rehabilitácie potrebujú aspoň 3-tisíc eur, na zákrok až 20-tisíc eur. „Až keď sa mu vyvinie svalstvo, môže ísť na operáciu do Česka alebo Srbska, po nej by sa už vedel postaviť na svoje nohy,“ hovorí Helena s tým, že zákrok, ktorý by trval až desať hodín, má až 95-percentnú úspešnosť. Dodala, že ich rodine by pomohla akákoľvek pomoc.
Tajné želanie
Malý Robko bol najkrajším narodeninovým darčekom pre svojho ocka, keďže sa narodil v ten istý deň. Aj preto ho veľmi bolí každodenná synova otázka. „Pýta sa nás, prečo nechodí, lebo aj on sa chce ísť hrať s deťmi. Prichádza o detstvo...“ hovorí Róbert s tým, že jeho poklad má jeden sen, ktorý mu chce určite splniť. „Chce sa stať futbalistom a chce, aby sme mu už kúpili bránku na dvor. Doma má odložené mnohé lopty, no zatiaľ si ich môže len hádzať,“ zakončil smutne otec, ktorý musí uživiť rodinu z jedného platu.
Čo je artrogrypóza?
Artrogrypóza (syndróm mnohopočetných kontraktúr) je ochorenie, pri ktorom sa dieťa už narodí so stuhnutými kĺbmi. Nie sú dostatočne pohyblivé a niekedy môžu byť úplne stuhnuté. Najviac sú postihnuté kĺby rúk a nôh. Ochorenie je dedičné v 30 % prípadov. Najčastejšie ho spôsobuje nedostatok pohybu plodu v maternici. Deti s artrogrypózou majú väčšinou aj iné zdravotné problémy, ako je postihnutie nervového systému, svalov, srdca či obličiek. Väčšine detí dokáže rehabilitačná liečba zlepšiť zdravotný stav.
Vojtová metóda
Nazýva sa aj metóda refl exnej lokomócie, je to súbor cvičebných techník a používa sa na liečbu porúch pohybu. Základným princípom je fakt, že v centrálnom nervovom systéme človeka sú geneticky zakódované vrodené pohybové vzory. Metóda sa snaží oživiť spiace svaly a pripomenúť mozgu ich existenciu. Úspech cvičenia závisí jednak od toho, kedy a ako rýchlo sa s dieťaťom začalo pracovať a od vytrvalosti, ktorú rodičia majú. Cvičenie je pre dieťa často veľmi bolestivé.