Zámer splyňovacej elektrárne na biomasu totiž navrhovateľ doplnil o alternatívne a druhotné palivo, ktoré by podľa miestnych ničilo prírodu Národného parku Slovenský kras a aj ich zdravie. Preto spisujú petíciu a chystajú dokonca zablokovanie cesty.
Iniciatívu zobrali do svojich rúk dvaja krajskí poslanci, ktorí bývajú v susedných obciach uvažovanej elektrárne. „Priamo dotknutými sú Krásnohorská Dlhá Lúka a Krásnohorské Podhradie, ale aj Lipovník, Jovice či blízka Rožňava,“ povedal Juraj Nagy. Jeho kolega Attila Anna, ktorý je lekárom, ho doplnil:
Poslanci v elektrárni, ktorá mala byť pôvodne na biomasu, nevidia prínos. „Práve naopak, ohrozenie. Druhotné suroviny vrátane komunálneho odpadu a olejov tu nechceme. Neveríme žiadnym filtrom, lebo uvádzajú vypúšťanie trvalých emisií do ovzdušia,“ dodal Anna, ktorý potvrdil zbieranie podpisov pod petíciu proti výstavbe. Dokonca aj to, že pritvrdia a mienia zablokovať cestu.
Investor zatiaľ nepredstúpil pred občanov, no navrhovateľ za firmu pre Nový Čas uviedol, že naša environmentálna legislatíva je veľmi prísna. „Ukladá prevádzkovateľovi takýchto zariadení vyčistiť produkovaný plyn na úroveň čistoty zemného plynu. Vzhľadom na skutočnosť, že zemný plyn patrí z pohľadu úrovne znečistenia ovzdušia momentálne k najlepším možným voľbám, je inštalácia splyňovača z pohľadu vplyvov na ovzdušie a zdravie ľudí výrazne nižším zdrojom znečistenia ako akékoľvek iné spaľovacie zariadenie,“ reagoval za navrhovateľa Juraj Musil.
Slovenský kras
Rozloha: 346,11 km2
● patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe
● nachádza sa tu takmer 1/6 všetkých známych jaskýň na Slovensku
● v jeho správe národného parku sa nachádza 10 národných prírodných rezervácií, 6 prírodných rezervácií a 16 národných prírodných pamiatok