Politológovia upozorňujú, že tento krok umožní ostatným prezidentským kandidátom lepšie sa na ňu zamerať a antikampaň naberie na obrátkach.
Do prvého kola prezidentských volieb ostáva 16 dní a čím sú bližšie, tým presnejšie sú predvolebné merania. Najnovší prieskum agentúry Focus naznačuje, že si to v druhom kole medzi sebou rozdajú Šefčovič s Čaputovou. Prieskum ešte nezachytil vzdanie sa kandidatúry zo strany Mistríka, ktorý vyzval voličov na voľbu Čaputovej. Ako favoritka sa bude musieť obrniť hrošou kožou. Politológ Grigorij Mesežnikov očakáva,
„Dá sa to očakávať. Aj v posledných voľbách sa proti Kiskovi rozbehla špinavá diskreditačná kampaň, ale, naopak, mám pocit, že to vtedy viac mobilizovalo priaznivcov než jeho odporcov. Na Čaputovú budú hľadať všetko možné a keď nenájdu, tak si buď vymyslia, alebo budú útočiť na jej hodnoty. Ona má jasný príbeh, je občianska aktivistka, právnička, nevieme o žiadnych pochybných ekonomických aktivitách...“ myslí si analytik.
Smer už rozbehol antikampaň
Bezprostredné vyhlásenia niektorých poslancov Smeru naznačili, v akom duchu sa antikampaň bude uberať. Juraj Blanár na sociálnej sieti uviedol: „Jej liberálny pohľad na vec nie je len proti prirodzenosti, ale ide aj o pošliapavanie tradičnej slovenskej rodiny a manželstva, otca a matky.“ Podobnú rétoriku ako Blanár zvolil aj jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha, hoci on sám sa v minulosti s celou rodinou zúčastňoval na pochodoch za práva homosexuálov. „V Bratislave je najvyššia koncentrácia uletených slniečok na Slovensku, ale neverím, že dokážu rečami o gejoch a multikulti oblbnúť aj zvyšok Slovenska,“ napísal Blaha.
Reagovali tak na Čaputovej názor na otázku práv homosexuálnych párov. „Považujem za najlepšie, keď dieťa vyrastá s matkou a otcom. Ak to však nie je možné a musí byť vychovávané v ústavnej starostlivosti, je lepšie, ak by bolo v spoločnosti dvoch milujúcich ľudí, hoci rovnakého pohlavia,“ vyhlásila Čaputová, pričom zdôraznila, že nejde o jej prezidentskú agendu, ale len o jej osobný postoj. Čaputová môže v tejto otázke využiť podporu arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý oceňuje jej boj za spravodlivosť.
Bezák tvrdí, že je nutné hľadať prienik medzi hodnotami v oboch táboroch. „Možnože chceme definovať niektoré veci, ktoré už potichu fungujú. Neviem, do akej miery je Slovensko konzervatívne, my tu už žijeme všetko. Možno ten boj treba posunúť ďalej a hľadať spôsob, ako budú ľudia dôstojne a právne určení,“ dodal Bezák.
Čo na ňu vytiahnu
- konšpirácie o vopred pripravenom divadle s Mistríkom pri vzdávaní sa kandidatúry
- podporu prezidenta Andreja Kisku, ktorý má problém s daňami
- názor na registrované partnerstvá a adopcie detí homosexuálmi
- je rozvedená, má len partnera
- podporu najmä mestských voličov
- je ženská kandidátka
Ako sa bude brániť
- nemá za sebou žiadne škandály
- nováčik v politike, nie je spätá so súčasnými parlamentnými stranami
- má právnické vzdelanie, dlho pôsobila v tejto oblasti
- silný príbeh najmä v súvislosti s pezinskou skládkou
- orientácia na komunikovanie pozitívnych tém
Predvolebný prieskum Focusu (21. až 26. februára)
Zuzana Čaputová - 26,3 %
Maroš Šefčovič - 20,4 %
Róbert Mistrík* - 13,1 % (*vzdal sa kandidatúry)
Štefan Harabin - 13 %
Marian Kotleba - 8,5 %
Béla Bugár - 5,8 %
Milan Krajniak - 4,3 %
František Mikloško - 4,3 %