Napätie sa vystupňovalo po tom, čo teroristi zo základní v pakistanskej časti Kašmíru podnikli 14. februára samovražedný útok na indických vojakov. V utorok indické letectvo podniklo odvetu a bombardovalo základne teroristov na pakistanskej strane. V stredu zas pakistanské delostrelectvo ostreľovalo indickú stranu hranice. Nálet mali podniknúť aj pakistanské lietadlá. Keď proti nim vyštartovali indické stíhačky MiG-21, dve boli zostrelené. Jeden indický pilot dopadol padákom na územie, ktoré ovláda Pakistan. Podľa zverejnených záberov ho najprv poriadne zbili. Mal zaviazané oči a krvavú tvár. Neskôr ho pakistanská strana ukázala na videu už upraveného. Povedal svoje meno a služobné číslo, ale odmietol povedať detaily o svojej vojenskej službe.
Pilota identifikovali ako Abhindana Varthamana. Vo vojenskom letectve slúži 16 rokov a jeho otec je maršál Simhakutty Varthaman. Pakistan už vyhlásil, že dnes ho odovzdá indickej strane ako gesto dobrej vôle. Skôr je to však výsledok silného medzinárodného tlaku na zníženie napätia. Oba štáty totiž majú pomerne veľký jadrový arzenál a prípadná otvorená vojna medzi nimi by mohla mať katastrofálne následky. Na indickej strane hranice v týchto dňoch urýchlene stavajú 14 000 betónových bunkrov pre civilné obyvateľstvo. Všetci však dúfajú, že nakoniec nebudú potrebné.
Doterajšie vojny
1947
Ihneď po získaní nezávislosti bojovali oba štáty o Kašmír. Vojna sa skončila v roku 1948 rozdelením Kašmíru líniou, ktorá platí dodnes.
1965
Pakistan sa pokúsil získať kontrolu nad zvyškom Kašmíru. Výsledkom bola 17-dňová vojna s veľkým nasadením letectva, tankov a veľkými stratami na oboch stranách.
1971
Jediná vojna, v ktorej nešlo o Kašmír, ale o tzv. Východný Pakistan. Ten získal s indickou pomocou nezávislosť a je z neho dnešný Bangladéš.
1999
Pakistanské jednotky obsadili časť horského územia v Kašmíre, z ktorého ich India za 2 mesiace vytlačila.