Tri mesiace pred eurovoľbami a rok pred parlamentnými voľbami tak preskočili aj dlhodobo druhú opozičnú SaS. V prieskume preferencií, ktorý urobila agentúra Focus, sa stále na prvom mieste nachádza Smer - sociálna demokracia s 21,2 % s viac ako percentuálnou stratou oproti poslednému meraniu.
Prekvapujúce je umiestnenie na druhej priečke, kam sa vyhupla ĽS-NS, ktorá preskočila liberálov z SaS. „Za nárastom ĽS-NS je obdobie, keď to meriame, teda obdobie aktívnej vrcholiacej prezidentskej kampane, keď nám do volieb zostávajú dva týždne. Je to vyššia miera viditeľnosti a prítomnosti v médiách šéfa ĽS-NS Mariana Kotlebu,“ vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus a dodáva, že ide o podobný fenomén ako v parlamentných voľbách v roku 2016. „Toto má pravdepodobne efekt na voličov - potenciál voličov ĽS-NS v populácii je,“ dodal.
Politológ Tomáš Koziak hovorí, že nárast ešte musia potvrdiť iné agentúry, no je to podľa neho výstraha pre demokraticky orientovaných voličov. „Vidím tam jasný odkaz toho, čo predvádza vládna koalícia v posledných mesiacoch. Celé to vyvrcholilo voľbou ústavných sudcov, čo bolo absolútne fiasko. Z takýchto nálad ťaží práve ĽS-NS, ktorá sa ani nemusí veľmi ukazovať v médiách,“ hovorí Koziak. Podľa neho sa voliči Kotlebovho hnutia utvrdzujú v predstave, že štandardným stranám nemožno dôverovať a že to, čo sa deje na Slovensku, si zasluhuje radikálnu zmenu systému. „U bežného voliča nijakým spôsobom neprehlbujú dôveru,“ dodal Koziak.
Zaujímavý je však podľa neho aj nárast koalície Progresívneho Slovenska a Spolu, ktoré sa spojili nedávno a ponúkli kandidátku do eurovolieb. „Posunom v prípade týchto strán je kampaň pred prezidentskými voľbami a zvučné meno Zuzany Čaputovej. Tá chtiac-nechtiac nesie aj značku Progresívneho Slovenska, čo ich posúva dopredu,“ uzavrel.