Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.03.2019 19:00 | Tip od Vás | Slovensko
FotoVáš Tip

Slovenský kráľ veľhôr Peter Hámor sa pripravuje na himalájske dobrodružstvo: Ak sa mu to podarí, zapíše sa do histórie!

Chystá sa na ďalšiu výpravu. Ako jediný slovenský horolezec pokoril najvyššie hory sveta a je držiteľom koruny Himalájí aj koruny sveta.

Peter Hámor (54) už o desať dní opäť odlieta do Himalájí, aby zdolal siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulágirí (8 167 m n. m.).

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Navyše si vybral doteraz nevyskúšanú trasu. Ak s dvomi rumunskými himalájistami Horiom Colibăşanom a Mariom Ghanom vylezú na severozápadný hrebeň, zapíšu sa do histórie. Horiu Peter dobre pozná, no s Mariom zažije premiérovú expedíciu.

S Mariom poleziete prvýkrát, máte ho odskúšaného?

 

- Nie je to pre mňa neznámy človek. V Himalájach sme sa niekoľkokrát stretli, len sme spolu neliezli. Horia s ním nejaké expedície absolvoval. Pred dvoma týž­dňami sme si dali spoločné sústredenie v Tatrách. Vyšlo nám počasie, tak sme niečo vyliezli a hlavne sme liezli ľady. Vzájomne sme si sadli.

Otvoriť galériu

Poletí s vami do Nepálu aj niekto blízky?

- Desiateho marca dopoludnia odchádzam aj s manželkou Máriou do Viedne, odtiaľ večer cez Istanbul odletíme do Nepálu. Mesiac si dáme aklimatizačný pobyt, na začiatku apríla sa spojíme s Horiom a Mariom a spoločne odídeme pod horu Dhaulágirí.

Pod horou Dhaulágirí budete už tretíkrát, však?

- Do Himalájí odlietam už 22. raz a pod Dhaulágirí budem naozaj tretíkrát. Prvý raz som tam stratil svojho veľkého kamaráta Piotreka Moravského. Pred dvoma rokmi som s Miškom Sabovčíkom vyšiel na vrchol, ale tentoraz by sme chceli vyjsť novou cestou. Aj keď na Dhaulágirí je veľa ciest, severozápadným hrebeňom ešte nikto nešiel. Predminulý rok sme chceli tiež ísť novou cestou, lenže počasie nevyšlo, a tak sme šli normálnou. Aspoň som si poriadne pozrel novú plánovanú cestu. Minulý rok sme sa pokúsili o traverz z Everestu na Lhoce, ale pre počasie sa nám to nepodarilo. Záleží na hore, počasí a aj na iných okolnostiach.

Otvoriť galériu

Vaším dvorným meteorológom je Portugalčan Vitor Baía. Aj tento rok sa budete spoliehať na jeho predpovede?

- Samozrejme, prečo by sme menili veci, ktoré fungujú. V predpovediach je špičkový a rozhodne bude jedným z členov našej expedície napriek tomu, že od nás bude vzdialený niekoľko tisíc kilometrov. Úspech expedície bude z veľkej časti závisieť od neho.

Dhaulágirí

- Výška: 8 167 m n. m.

- Dominantou sú 2 vysoké a strmé steny.

- Západná stena meria okolo 4 300 m a južná 4 000 m.

- Prvýkrát vystúpili na vrchol v roku 1960 členovia švajčiarsko-rakúskej výpravy.

- Prvou ženou na jeho vrchole bola Belgičanka Lutgaarde Vivijs v roku 1982.

Myslíte si, že sa im výprava vydarí?
* Povinné otázky/polia

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, Igor Ľudma

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
(ilustračné foto)
Aké počasie nás čaká? Jarné teploty udrú v plnej sile: Je sa na čo tešiť!
V Istanbule protestovali proti zadržaniu starostu tohto mesta tisíce ľudí.
Napätá situácia v krajine: Novinári po protestoch skončili v rukách polície! Čo sa stalo s jedným z nich?
Prežili šťastne spolu takmer 52 rokov.
Foto
Futbalová legenda Dušan Keketi st. prišiel o manželku Janku († 74): Lásku mi zobrala pliaga
Americký prezident Donald Trump.
Najväčšia hrozba pre USA? Ani Rusko, ani Ukrajina, ale... Spojené štáty musia ostať ostražité!
Pozostatky Émileho sa našli deväť mesiacov po jeho zmiznutí.
Pre vraždu Émileho († 2) zatkli starých rodičov: Čo vzbudilo podozrenie?!
Ilustračné foto
Poľsko má problém: Kvôli TOMUTO by sa pred Ruskom brániť dlho nedokázalo!
Turínske plátno
Váš Tip
Veľké lákadlo na Nitrianskom hrade: Návštevníci môžu prísť obdivovať vernú kópiu Turínskeho plátna!
Najväčšie lesné požiare v histórii Južnej Kórey si vyžiadali už najmenej 26 obetí
Foto
Južnú Kóreu pohltili plamene: Najväčšie lesné požiare v histórii krajiny! Hlásia množstvo obetí
ilustračné foto
Znepokojivé správy: KĽDR mala do Ruska poslať... To snáď nie!
Palestínčania protestujú proti vojne.
Foto
Zahynul hovorca Hamasu?! Po izraelskom útoku prichádzajú dôležité správy
Gabriela Matečná
Nečakaná zmena vo vedení envirorezortu: Záhadný odchod Gabriely Matečnej
Severokórejský vodca Kim Čong-un.
Kim Čong-un dohliadal na test novej zbrane: Nebude vám všetko jedno, čo to je!