Salamandry škvrnité začali opúšťať Gombaseckú jaskyňu. Svojím ťahom k lesným potôčikom neomylne upozorňujú na trvalejšie oteplenie. Pokochať sa putovaním pestrofarebných živočíchov môže zatiaľ len Ján Ambrúž, správca tejto jaskyne, ktorá je pre verejnosť prístupná od apríla do konca októbra. „Zima sa končí,“ smeje sa správca, ktorý za vyše 25 rokov práce v jaskyni dokonale pozná rituál salamandier.
„Z jaskyne vyliezajú vždy až s nástupom jari. Prezimovali v úkrytoch, no teraz tiahnu von. Ide o desiatky obojživelníkov, ktoré vyliezajú zo škár, aby sa nabažili tepla, a dnu sa vracajú až v októbri, keď sa končí návštevná sezóna,“ potvrdil Ambrúž. V podzemí sa pritom celoročne udržiava teplota okolo 9 °C.
„Priemerne registrujem asi 30 salamandier, no približne pred desiatimi rokmi to bolo až 50. Pravidelne sa zgrupujú a pred nástupom jari, ako na povel, hromadne opúšťajú jaskyňu. Vo vnútri sú to naši povolení návštevníci bez vstupenky a robia nám všetkým radosť, pretože potvrdzujú čistotu prostredia,“ uzavrel správca.
Aktívna je v noci
Milan Olekšák, zoológ NP Slovenský kras
- Salamandra škvrnitá je obojživelník s nočnou aktivitou.Počas dňa opúšťa úkryt len za dažďa a po daždi po období sucha. Denný čas a zimu trávi v podzemných úkrytoch. Larvy salamandry žijú v čistej vode potôčikov a prameňov. Ich prítomnosť indikuje ochranárom kvalitu čistoty vody. Dospelá salamandra sa pohybuje veľmi pomaly. Pred predátormi sa chráni sekrétmi, ktoré vylučuje na povrchu kože. V malých dávkach môžu spôsobiť kŕče a zvýšenie krvného tlaku.