V austrálskom Brisbane sa narodili poloidentické dvojičky. Ide len o druhý prípad, ktorý bol kedy zaznamenaný. Súrodenci zdieľajú celú DNA od matky, no len určitú časť od otca, napísal The New England Journal of Medicine. Lekári odhalili ich výnimočnosť ešte kým boli v maternici.
Doktor Nicholas Fisk viedol tím, ktorý sa staral o matku a dvojičky na klinike Royal Brisbane and Women's Hospital. "Ide o výnimočný prípad. Vajíčko bolo pravdepodobne oplodnené dvoma spermiami ešte pred rozdelením," vysvetlil doktor. Lekári začali mať podozrenie už v začiatkoch tehotenstva. "Ultrazvuk po 14 týždňoch ukázal, že dvojčatá boli chlapček a dievčatko, čo nie je možné pri identických dvojčatách," dodal. Lekári sa utvrdili o svojich domnienkach pomocou testov DNA.
Identické dvojičky sa vyvíjajú, keď sa bunky z jediného vajíčka oplodnené jednou spermou rozdelia na dve. To znamená, že zdieľajú identickú DNA a majú rovnaké pohlavie. Neidentické dvojčatá sa vyskytujú vtedy, keď sa obe deti vyvíjajú súčasne z oddelených vajíčok a oddelených spermií. Semiidentické (poloidentické) dvojčatá pochádzajú z jedného vajíčka, oplodnené dvoma spermiami, ktoré sa potom rozštiepia. Pri tomto type oplodnenia majú bábätká až tri sady chromozómov.
"Tri sady chromozómov sú typicky nezlučiteľné so životom a embryá zvyčajne neprežijú. V prípade dvojčiat v Brisbane sa zdá, že oplodnené vajíčko si ich rovnomerne rozdelilo do skupín buniek, ktoré sa potom rozdelili na dve, čím sa vytvorili dvojčatá. Niektoré bunky obsahujú chromozómy z prvej spermie, zatiaľ čo zvyšné bunky obsahujú chromozómy z druhej spermie," vysvetlil profesor Michael Gabbett z Technologickej univerzity v Queenslande.
Prvenstvo poloidentických dvojičiek patrí súrodencom, ktorí sa narodili v roku 2007 v USA.