Analytici upozorňujú, že v priebehu dvoch týždňov sa čísla môžu meniť, no v súčasnosti sa spúšťa boj najmä o druhé postupové miesto. Maroš Šefčovič má pred Štefanom Harabinom náskok, no ten sa zďaleka nevzdáva a na oboch protikandidátov slovne zaútočil. „Medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom nevidím takmer žiadny rozdiel, len to, že jedna je žena a druhý muž. Obaja by boli pre Slovensko pohromou,” vyhlásil Harabin. Šefčoviča dokonca nazval v súvislosti s jeho prácou v Európskej komisii „lokajom bruselských elít“.
Harabin tak reagoval na preňho nepriaznivé výsledky posledných predvolebných prieskumov, v oboch za kandidátom Smeru zaostáva o 5 až 10 percent. „Chcú presvedčiť voličov a snažia sa v ľuďoch vyvolať dojem, že Harabin nemá šancu,“ povedal Harabin a ukázal vlastný prieskum pomerne neznámej agentúry VOX, v ktorom je druhý. Harabinovi vyhovuje, že vlastného kandidáta nepostavila SNS. „Žiadne odporúčanie SNS znamená zásobu hlasov pre oboch týchto kandidátov, možno ešte viac pre Harabina,“ vysvetľuje šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.
Hlasy Harabinovi berie najmä Marian Kotleba, ten v prieskumoch zaostáva, obsadzuje v nich štvrté miesto. Smerácky kandidát Maroš Šefčovič zatiaľ pôsobí umiernene, vyhýba sa osobným útokom. „Voľby prezidenta sú o vízii pre Slovensko, nie o prieskumoch a vzdávaní sa,“ vyhlasuje Šefčovič. Antikampaň, mierenú zatiaľ hlavne na Čaputovú, zaňho vedie Smer. Podľa šéfa Focusu sa ale bude musieť Šefčovič vyhraniť, inak ho v diskusiách Harabin prevalcuje.
„Áno, ale aj dnes vidíme, že Šefčovič nechce ísť veľmi do konfrontačnej kampane a ani do morálno-etických tém, ktorými na Čaputovú útočia iní predstavitelia Smeru. S tým zasa Harabin nebude mať v predvolebných debatách problém a na rozdiel od Šefčoviča o nich dokáže otvorene hovoriť. Harabin tak môže byť uveriteľnejší hlavne pre voličov SNS, ale aj niektorých priaznivcov Smeru ako kozmopolitný Šefčovič,“ myslí si Slosiarik.
Štefan Harabin
+ V diskusiách si vie vydobyť priestor
+ Je považovaný za odborníka na právo
- Množstvo kontroverzných rozhodnutí zo sudcovskej činnosti
- Propaguje konšpiračné teórie, často zavádza
- Exminister spravodlivosti za HZDS
Maroš Šefčovič
+ Nemá kauzy, pôsobí umiernene, antikampaň zaňho robí SMER.
+ Ako dlhoročný eurokomisár má kontakty na medzinárodnej scéne
+ Má podporu najsilnejšej vládnej strany
- Podporu Smeru nemusí každý vnímať pozitívne
- Odporcovia mu vyčítajú najmä zahraničné pôsobenie
Prečo nemôže vyhrať v prvom kole
Aj keď Čaputová výrazne v prieskumoch vedie a v jednom z nich dosiahla nadpolovičnú väčšinu, v skutočných voľbách by jej to nestačilo. Na to, aby sa druhé kolo nekonalo, by totiž bolo nutné, aby dosiahol jeden z kandidátov v prvom kole nadpolovičnú väčšinu všetkých oprávnených voličov, teda vyše 2,2 milióna. Taká vysoká volebná účasť sa však nepredpokladá. Prvého kola volieb v roku 2014 sa napríklad nezúčastnili ani dva milióny voličov, čo bolo menej než polovica.
Polemiku o nutnosti druhého kola vyvolal volebný zákon, ktorý je v jednej pasáži v rozpore s ústavou, resp. je nepresný. „Podľa toho paragrafu sa môže zdať, že v prvom kole stačí nadpolovičná väčšina platných hlasov. Volebný zákon nepoužíva pojem „oprávnených voličov“, ale len voličov. Ústava je však nad zákonom a nedostatok v tomto zákone tak na tom nemôže nič zmeniť,“ vysvetľuje bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák.