Stroj vyštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride v sobotu o 8:49 SEČ. Zatiaľ v kresle pre kozmonautov sedela figurína, no ak všetko klapne, ako má, americkí astronauti by sa vo vlastnej lodi mali na obežnú dráhu vydať už v júli tohto roka! USA by tak bolo o krok bližšie k nezávislosti od terajšieho dopravcu - ruských kozmických lodí Sojuz!
Loď do vesmíru vyniesla osvedčená raketa Falcon 9, ktorá okrem iného pravidelne zásobuje posádku medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Presne tam by mala vďaka automatickému režimu pristáť aj kozmická loď Crew Dragon. Strávi tam približne dva týždne a potom sa vráti znova na Zem, kde podľa plánov vďaka padákom pristane v Atlantickom oceáne. Ak sa počas testovacieho letu nevyskytnú žiadne komplikácie, v júli sa Crew Dragon vydá na druhú skúšobnú misiu, tentoraz už s ľudskou posádkou!
Súkromná spoločnosť SpaceX by tak pomohla USA oslobodiť sa zo závislosti od Ruska. NASA sa už roky snaží o návrat amerických astronautov do vesmíru s pomocou vlastných lodí. Keďže v roku 2011 americké raketoplány ukončili svoju prevádzku raketoplánu Endeavour letom STS-135, ak sa chceli Američania dostať do vesmíru, museli si kupovať miesta v ruských lodiach Sojuz. To nie je zrovna lacný špás, veď v roku 2018 stála cena jedného miesta v Sojuze v prepočte 71 miliónov dolárov! Pre porovnanie cena jedného sedadla v Crew Dragon má byť 50 miliónov eur. SpaceX však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá by mohla vymaniť USA z pazúrov ruského kozmického monopolu. V hre je aj loď CTS-100 Starliner od Boeingu či kozmická loď Orion, ktorú pre NASA vyvíja americká spoločnosť Lockheed Martin a európsky Airbus.(KŠ, reuters, NASA)
CREW DRAGON
Prázdna hmotnosť: 6 400 kg
Kapacita nákladu: 3 310 kg
Kapacita posádky: 7 osôb
Výška: 8,1 m
Priemer: 3,7 m
Objem: 10 m³ hermetizovaný/ 14 m³ nehermetizovaný