Mesto získalo na projekt 21 500 eur. Krásnu drevenicu sa už podarilo zrekonštruovať a sprístupniť ju chcú v auguste. Okrem izby známeho rodáka v nej vznikne múzeum histórie, tradícií a ľudovej kultúry.
Utešený, ba priam rozprávkový domček pochádza z povojnového obdobia. Jeho prvými majiteľmi boli manželia Hukeľovci a naposledy v nej žili ich príbuzní takmer pred 20 rokmi. Odvtedy drevenica postupne chátrala, až kým sa ju nerozhodla zachrániť hriňovská samospráva, ktorá ju odkúpila takmer so 7-árovým pozemkom za 24-tisíc eur.
„Pristúpili sme k záchranným a rekonštrukčným prácam, no všetko sa snažíme robiť čo najpôvodnejšími technológiami, aby sa koncept hriňovskej drevenice držal jej pôvodného vzhľadu,“ vysvetlil primátor Stanislav Horník. Na drevenici zrekonštruovali strechu, položili nanovo podlahy, vystierkovali steny, opravili komín, postavili aj dobovú piecku a plánujú ešte vybudovať sociálne zariadenia. „V interiéri budú dobové kusy nábytku, náučné tabule, ale aj technika na filmovú projekciu pri početnejších návštevách, aby sme im mohli legendu slovenského folklóru priblížiť obrazom a zvukom,“ doplnil primátor s tým, že na zariadenie Nosáľovej koliby získali 21 500 eur z Rozvojovej agentúry BBSK.
Od Lúčnice dokonca dostali už niekoľko predmetov patriacich jej zakladateľovi a zopár ich možno budú mať aj od Nosáľovej rodiny. Rozprávkovú drevenicu plánujú celú zariadiť do leta a koncom augusta, počas akcie Gazdovanie na hriňovských lazoch, ju chcú sprístupniť verejnosti.
Drevenica
S jej výstavbou začali v roku 1945 a dokončili ju na jar 1946. Materiál dodaný na stavbu drevenice poskytla pôvodným majiteľom vláda ČSR ako istú formu reparácie za vojnové škody. Je postavená z pílených trámov a krytá je bielou, tzv. kalinovskou škridlou. Veranda je tvorená ručne vypiľovanými latkami.
Štefan Nosáľ († 90)
- od roku 1949 pôsobil v Lúčnici ako sólista
- od roku 1951 viedol Lúčnicu ako choreograf a vedúci tanečného súboru
- vytvoril viac ako 200 choreografických diel
- na svojom konte mal viacero prestížnych ocenení