Ak by špecialisti nezasiahli, malý školák by zomrel. Chlapca preložili na pracovisko II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (II. KPAIM) v DFNsP Banská Bystrica z bratislavskej nemocnice so závažným respiračným zlyhaním vyvolaným vírusom chrípky v priamom ohrození života.
V Bratislave vyčerpali všetky dostupné konzervatívne liečebné postupy, stav pacienta sa však nezlepšil. Nebolo možné zabezpečiť dostatočné dodanie kyslíka do organizmu v dôsledku čoho reálne hrozilo, že pacient neprežije. Na II. KPAIM bol u neho aplikovaný terapeutický postup mimotelovej oxigenácie. „Na našu kliniku bol preložený pacient z bratislavského pracoviska. Jeho pľúca neboli schopné zabezpečiť dostatočnú dávku kyslíka pre organizmus. V jeho stave hrozilo, že organizmus zlyhá,“ vysvetlil Oliver Petrík, prednosta II. KPAIM SZU.
„Na našom pracovisku bol pacient napojený na mimotelovú oxigenáciu. To znamená, že krv pacienta sa odvádzala do prístroja, kde sa okysličila a takáto okysličená, sa vracala naspäť pacientovi. Tento postup umožňuje pacientovi, aby sa jeho pľúca zhojili, uzdravili a postupne prebrali naspäť svoju funkciu na okysličovanie krvi,“ dodal Petrík.
Ako to funguje?
Krv sa pacientovi berie z veľkej cievy do oxigenátora. To je miesto, kde sa okysličí krv, zbaví sa oxidu uhličitého a vracia sa druhou cievou naspäť do pacienta. Krv z tela ťahá pumpa. Pracovisko v Banskej Bystrici disponuje možnosťou napojiť v závažných prípadoch pacienta na mimotelovú oxigenáciu a takto zabezpečiť dostatočnú dodávku kyslíka do organizmu. Uvedenú liečbu sú schopní poskytnúť všetkým pacientom, vrátane novorodencov. V minulosti bolo nutné pacientov so závažným zlyhaním dýchania prekladať na zahraničné pracoviská, nakoľko na Slovensku nebolo možné poskytnúť túto život zachraňujúcu liečbu deťom všetkých vekových skupín.
Kto je vhodný kandidát
-
Cieľová skupina: novorodenci a deti
-
Diagnóza: mekóniová aspirácia, vrodená bráničná hernia, ťažké vírusové, bakteriálne a aspiračné pneumónie, akútne respiračné zlyhanie.